ÖSS müracaatları bugün başlıyor

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş için başvurular bugün başlıyor.

2006 ÖSS’ye lise son sınıf öğrencileri, lise son sınıfta beklemeli durumda olanlar, ortaöğretim kurumlarının dışarıdan bitirme sınavına girenler, lise mezunları ve ortaöğretimlerini yabancı ülkelerde yapanlar başvurabilecek.

Ayrıca, durumları bu şartlardan birine uyan yabancı uyruklu ve uyruksuz adaylar da başvuruda bulunabilecekler. Lise son sınıfta okumakta olan öğrenciler, okullarının bağlı olduğu başvuru merkezinden, mezun durumda olanlar istedikleri herhangi bir başvuru merkezinden, içerisinde 2006 ÖSYS Aday Bilgi Formu da bulunan 2006-ÖSYS Kılavuzu’nu 2 YTL karşılığında alabilecekler. Lise müdürlükleri, Açıköğretim Lisesi irtibat büroları, ÖSYM Sınav Merkezi yöneticilikleri ve ÖSYM büroları ÖSYS’de başvuru merkezi olarak görev yapacaklar. Başvuru merkezine gidemeyecek durumdaki hastalar ve tutuklular başvurularını mektupla yapabilecekler. Başvurularını mektupla yapacaklar dışındaki adaylar, başvuru merkezinden randevu alacaklar. Lise son sınıftakiler okullarının bağlı olduğu başvuru merkezinden, mezun durumdakiler istedikleri herhangi bir başvuru merkezinden randevu alabilecekler. Adayların 40 YTL sınav ücretini mutlaka yatırmaları gerekiyor. Ücretini yatırmayanların başvuru işlemi gerçekleştirilmeyecek. Adayların, kılavuzla birlikte alacakları aday bilgi kontrol formunu da doldurarak, okul müdürlüklerine onaylatmaları gerekiyor. Adayların başvuru merkezine giderken yanlarında doldurulmuş şekilde aday bilgi formu, fotoğraflı ve onaylı bir kimlik belgesi, diploma sureti (mezunlar için) ve banka dekontu bulunması gerekiyor.

ÖSS, 18 Haziran’da, il ve ilçelerdeki 155 merkezde gerçekleştirilecek. Bu sınavda, geçen yıl alınan kararlar doğrultusunda yapılan değişiklikler de ilk kez uygulamaya konulacak. Sınav tek oturumda iki aşamalı yapılacak. Üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar ÖSS’nin yanı sıra 25 Haziran’da yapılacak Yabancı Dil Sınavı’na (YDS) da katılacaklar. ÖSS ve YDS sonuçları, temmuz ayının son haftasında adaylara duyurulacak.