ÖSS Yapboz tahtası gibi

ÖSYM, OSS ile ilgili yeni kuralları belirledi. Açıköğretime geçen imam hatipliler artık ÖSS'de katsayı engeline takılmayacak, adayların sınav yerlerinde hazır bulunma saati de 15 dakika öne çekildi.

Açıköğretime geçen imam hatipliler artık ÖSS’de katsayı engeline takılmayacak.
MEB’in imam hatip liselerini de kapsayan meslek okulu öğrencilerinin üniversitelere genel lise mezunlarıyla eşit koşulda girmesini sağlayacak yönetmelik değişikliği, ilk kez 2006 ÖSS’de uygulanacak. Genel liseye denk diploma veren açık ögretim lisesine (AÖL) geçen İHL ve meslek lisesi 11. sınıf öğrencileri ÖSS’de düşük katsayı (0.3) engeline takılmayacak.

2. dönem geç engeli aş
2005 – 2006 öğretim yılının birinci dönemini kendi okullarında, ikinci dönemini de AÖL’de okuyacak olan bu öğrencilerden 40 kredi alarak mezun olabilecek durumdakiler ÖSS’ye başvurabilecek. Kimlerin ne kadar krediyle mezun olacağına ilişkin işlemleri de MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü belirleyecek.
Adayların sınav yerlerinde hazır bulunma saati de 15 dakika öne çekilerek 08.45 olarak belirlendi. Sınav, 195 dakika sürecek. Tek oturumda iki aşamalı olarak 18 Haziran’da gerçekleştirilecek ÖSS, 09.30’da başlayacak. Adaylar, sınav başladıktan sonra ilk 1.5 saatte salonu terk edemeyecek ve son 15 dakikada salondan çıkamayacak.

Fotoğrafına benze!
ÖSYM, başvuruları 1 Şubat – 10 Mart arasında alacak. ÖSYM’nin yayımladığı ÖSS kılavuzuna göre başvuru şartları şöyle:

Adaylar, lise müdürlükleri, açıköğretim lisesi irtibat büroları, ÖSYM sınav merkezi yöneticilikleri ve ÖSYM bürolarından 2 YTL karşılığında başvuru kılavuzu alacak.
Hastalar ve tutuklular başvurularını mektupla yapabilecek.
Lise son sınıftakiler okullarının bağlı olduğu başvuru merkezinden, mezun durumdakiler istedikleri herhangi bir başvuru merkezinden randevu alacak. Randevudan iki gün önce sınav ücreti yatırılacak.
Adaylar, bilgi kontrol formu doldurarak, okul müdürlüklerine onaylatacak. Mektupla başvuracaklar, aday bilgi formu ve eklerini zarf içine koyarak ÖSYM’ye ulaştıracak. ATM, internet veya diğer havale yoluyla gönderilen ücretler kabul edilmeyecek.
Adaylar, başvuru merkezine doldurulmuş aday bilgi formu, fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi, diploma sureti (mezunlar için) ve banka dekontu götürecek.
Adayın bilgi formu ve web kamerayla çekilen fotoğrafı elektronik ortama aktarılacak. Fotoğraf cepheden, baş açık ve adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilecek. Sınav günü fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde değişiklik bulunmaması gerekecek. Salon başkanı fotoğraftan kimlik belirleyemezse adayı sınava almayabilecek.

Kriter herkesin başarısı

Bazı okulların öğrencilere yüksek not vererek, OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) hesaplaması uygulamasını istismar etmelerinin önüne geçmek amacıyla hesaplama yönteminde de değişikliğe gidildi. OBP, okuldaki diploma notlarının dağılımına ve adayların diploma notunun okulundaki diploma notları içindeki yerine göre değişecek.

‘Yüksek not’ önlemi
ÖSYM’nin geliştirdiği yeni hesaplama sistemi, bir okulda en yüksek diploma notuna sahip aday sayısı yüksekse bu adayların OBP’lerini 100’ün altına indirecek. Böylece bir okulda OBP’si 100 olan öğrenci sayısı birden fazla olamayacak ve öğretmenlerin okul başarısını yükseltmek için öğrencilere yüksek not vermesinin önüne geçilecek.