ÖSS’ye gireceklere; ‘dikkatli beslenin’

Sağlık Bakanlığı, öğrencileri yaklaşan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) öncesi beslenme konusunda uyardı.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, ÖSS öncesi öğrencilerin nasıl beslenmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuldu. Son günlerde çeşitli kaynaklarda, sınav öncesi algılamayı ve konsantrasyonu artırmaya yönelik diyet önerilerinin yer aldığının belirtildiği açıklamada, bu önerilerin bir çoğunun sağlıksız ve bilimsel temelden yoksun olduğu bildirildi.

Açıklamada, öğrencilerin sınav öncesi ve sınav sabahı bilinçli beslenmeleri gerektiğine dikkat çekilerek, “Sınavlarda hiçbir besin başarıyı tek başına, mucizevi bir şekilde etkilemez. Tüm öğrencilerimizin, özellikle bu günlerde beslenme kurallarına uymaları oldukça önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme dört besin grubundra bulunan besinlerin yetirli miktarda tüketilmesiyle sağlanır. Bu besinler; süt grubunda yer alan süt ve yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, peynir ve kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhanadır.” denildi.

Bu besinlerin önerilen tüketim miktarlarının kişiye özgü olarak değiştiğine işaret edilen açıklamada, bireyin yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivite durumunun bu miktarları etkilediği kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, öğrencilerin sınav öncesi ve sınav sabahı yoğun stresin yol açtığı fizyolojik etkilere maruz kaldığı vurgulanarak, bu etkilerin düzenli ve uygun beslenme ile kontrol edilebilineceğine dikkat çekildi. Stres ve heyecanın insan vücudunun enerji tüketimini artırdığı vurgulanan açıklamada, ÖSS için son hazırlıkları yapan öğrencilere şu uyarılar yapıldı:

“- Öğrenciler düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığını kazanmalı

– Sindirim rahatsızlıkları ve zehirlenmelere yol açabileceği için dışarıda ve açıkta yiyecekler tercih edilmemeli

– Sınav öncesinde ve sınav esnasında şeker,şekerleme gibi basit şekerlerin yerine, kuru üzüm, erik ya da A ve C vitaminlerinin zengin olduğu taze meyve ve sebze gibi besinler tercih edilmeli

– Sınav esnasında susamaya neden olacak yağlı ve tuzlu besinlerden kaçınılmalı

– Sınav öncesinde çay, kahve, kolalı içecekler gibi kafein içeren besinlerin yerine süt, meyve suyu, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmeli.”