ÖSYM postacıları aradan çıkardı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, postacıları aradan çıkarıyor.

Üniversite adayları, hangi üniversiteye yerleştirildiklerini, bu yıldan itibaren internetten öğrenecek. Üniversite kazanan öğrenciler, yurt başvurularını da internet üzerinden yapacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Profesör Doktor Ünal Yarımağan, ÖSS yerleştirme sonuç belgelerinin adaylara bu sene gönderilmeyeceğini belirterek “Adaylar yerleştirme sonucunu ÖSYM’nin internet sitesinden öğrenebilecek”‘ dedi.

Adaylara gönderilen sonuç belgesinin üzerinde sadece “hiç bir yükseköğretim programına yerleşmediniz” ya da “şu üniversitenin şu programına yerleştiniz” ifadelerinin yazdığını kaydeden Yarımağan, “Bu seneden itibaren öss yerleştirme sonuç belgeleri adaylara gönderilmeyecek. Öğrenci, önceden de internetten nereye yerleştiğini öğreniyordu, daha sonra adresine belge geliyordu. Biz sonuç belgesini gönderene kadar üniversiteye kayıt zamanı sona eriyor ve gönderilen belge bir işe yaramıyordu. Ancak bu seneden itibaren bu uygulamayı kaldırdık” dedi.

Postalama işlemleri nedeniyle daha önce adaylardan kart baskı, posta masrafı için de para aldıklarını anımsatan Yarımağan, “Onun için dedik ki, biz adaylardan para almayalım, bunu da basmayalım. Biz zaten üniversitelere hangi öğrencinin hangi programı kazandığını, resimleriyle ve bilgileriyle gönderiyoruz. Adaylar da bunu ÖSYM’nin internet sayfasından öğrenecekler” diye konuştu.

YURTKUR ile ilgili bilgilerin verilmesi konusunda adayların tercih yaparken kredi ve yurt istek bilgilerini bildirmeyeceklerini söyleyen Prof. Dr. Yarımağan, önceden YURTKUR ile ilgili isteklerin yerleştirmeden önce, tüm tercihler için ayrı ayrı yurt ve kredi taleplerinin alındığını anımsattı.

Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra adayların üçte ikisinin hiçbir yere yerleşmemiş olduğunu belirten Yarımağan, “Böylece biz bu istekleri boşu boşuna almış oluyoruz. Yerleşenler de zaten bir yere yerleşiyor, oysa biz tercih sayısı kadar gereksiz yere adaydan bilgi almış oluyoruz dedi.

Yarımağan, yerleştirme sonucunu öğrenen aday bir yere yerleşmişse, YURTKUR ile ilgili tercihlerini açıklanacak tarihler arasında ÖSYM’nin internet sayfasından yapacağını söyledi.