Otistik öğrencilerin eğitim hakları için suç duyurusu

Otizm'li Cem Görkem Gündoğdu, sanat lisesi giriş sınavlarında uygun koşullar sağlanmadığı için başarısız olunca ailesi suç duyurusunda bulundu.

Otizm’li Cem Görkem Gündoğdu, sanat lisesi giriş sınavlarında uygun koşullar sağlanmadığı için başarısız olunca ailesi suç duyurusunda bulundu.

Otizm Platformu’na mensup bir grup, bugün saat 11.00’de Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önünde toplandı. Platform sözcüsü avukat Sedef Erken, kendisinin de otistik bir çocuk annesi olduğunu hatırlatarak sözlerine başladı. Bugünün Dünya Çocuk Hakları günü olduğunu belirten Erken, otizmli bir çocuğun eğitim haklarını savunmak için toplandıklarını söyledi.

Avukat Erken, Mersin’de otizmli 15 yaşındaki Cem Görkem Gündoğdu’nun babası Cezmi Gündoğdu’nun, çocuğunun eğitimde ayrımcılığa uğradığını ve eğitim hakkının ihlal edildiğini iddia ederek kendilerine başvurduğunu söyledi.

Erken, Piyano çalmayı çok sevmesine rağmen Cem Görkem’in, kendisi için uygun sınav şartları oluşturulmaması nedeniyle Güzel Sanatlar Lisesi sınavlarında başarısız olduğunu açıkladı. Erken, “Bugün tüm aileler ve Otizm Platformu olarak otizmli çocuklarımızın eğitim haklarının artık verilmesi için gereken adımların atılmasını talep etmek üzere buradayız.” dedi.

Sınavlarda başarısız olan Cem Görkem’in babası Cezmi Gündoğdu da çocuğunun piyano çalma konusunda çok başarılı olduğu için müzik lisesi sınavlarına girmek istediğini söyledi. Çocuğunun otistik olduğunu belirterek okul yönetiminden çocuğun durumuna uygun sınav yapmalarını istediklerini belirten Gündoğdu, “Fakat farklı koşul oluşturulmadı. Diğer çocuklarla aynı statüde aynı sınav koşullarına tabi tutuldu. Bu nedenle de çocuğum üst üste girdiği iki sınavda başarısız oldu.” dedi.

Bu sonucun ardından çocuğunun bir hafta okula gidemediğini belirten Gündoğdu, “Morali ve psikolojisi de bozuldu. Sonra meslek lisesine göndermek durumunda kaldık.” dedi. Sürecin hukuki aşamada olduğunu belirten baba Gündoğdu, bugünden itibaren sonuçlandırmaya çalışacaklarını söyledi.

Açıklamanın ardından Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere suç duyurusu dilekçesi İstanbul nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı’na verildi. Dilekçede, Nevid Kodallı Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi yönetimi hakkında ‘Eğitim ve öğrenimin engelledikleri’ ve ‘Ayrımcılık’ yaptıkları gerekçesiyle haklarında kamu davası açılması istendi.