Otobüsler özel günlerde 1 YTL

Otobüsçüler sadece özel günlerde 1 yeni liradan bilet satabilecek.

Otobüsçülerin toplantılarda “Bize de havayolu şirketleri gibi uygun fiyatlı bilet satma imkanı tanıyın.” talebi üzerine harekete geçen Ulaştırma Bakanlığı, kanunda bir takım değişikliklere gidiyor. Başbakanlık’a sunulan ve önümüzdeki hafta Resmi Gazete’de yayımlanması beklenen teklife göre otobüsçüler de, kuruluş yıldönümlerinde, milli bayramlarda, Anne ve Babalar Günü gibi özel günlerde biletlerini 1 yeni liradan satışa çıkartabilecek. İndirimli biletlerin kapsamı koltuk kapasitesinin yüzde 10’unu geçmeyecek. Kampanya süresi 5-10 gibi kısa tutulurken, kurallara uymayan firmalara faaliyet durdurma cezası verilecek.

Geçen eylül ayında Pegasus Havayolları’nın rezervasyonunu 2 ay önceden yaptıranlara 25 YTL, 45 gün öncesinden yaptıranlara 35 YTL, 1 ay öncesinden yaptıranlara da 45 YTL’den bilet satacağını duyurmasıyla havada yolcu kapma yarışı başlamıştı. Onur Air de Ramazan ayı boyunca vergi ve harçlar hariç 2 bin 500 adet bileti 1 YTL’den, 10 bin bileti de 21 YTL’den satışa sunmuştu. Diğer şirketler de benzer politikayı izlemişti. Kıbrıs Türk Havayolları, 2 Ekim-31 Ekim arasında Lefkoşa-Türkiye seferlerinde yolcularına 3 Euro’dan başlayan fiyatlarla uçma imkanı vermiş, Türk Hava Yolları ise Ramazan’da bazı hatlarda ve belli saatlerde yolcularını 59 YTL’den uçurmuştu. Easyjet, 3 Ekim-18 Aralık tarihleri arasında İstanbul’dan İngiltere ve İsviçre uçuşlarında yüzde 45 oranında indirim yapmış, Atlasjet ise üyelerine Ramazan’da yüzde 10 indirim uygulamıştı. Havayolu şirketlerinin indirim kararları karşısında kayıtsız kalmayan bazı otobüs firmaları da kış boyunca bilet fiyatlarında yüzde 30’luk indirime gitmişti. Ramazan Bayramı’ndan sonra popülerliğini yitiren rekabet yarışı Kamil Koç firmasının 1 yeni liraya yolcu taşıyacağını duyurmasıyla yeniden canlandı. Firma 20 Kasım-31 Aralık 2006 tarihleri arasında 06.00-18.00 saatleri arasındaki tüm seferlerde 39, 40, 41, 42 No’lu koltukları 1 YTL’den satışa çıkaracağını duyurdu. Kamil Koç’un ardından Uşak merkezli Anadolu Ulaşım AŞ de başvurularının kabul edilmesi halinde bir hafta öncesinden alınacak biletleri saat ve koltuk numarası sınırlaması olmaksızın her otobüste 4 yolcu için 25 yeni kuruşa satacaklarını açıkladı. Firmanın İcra Kurulu Başkanı Sena Kaleli, serbest piyasa ekonomisinde kişi ve kurumların kendi maliyetlerini yaparak satış tekniklerini belirlediğini aktararak, “Güvenlik hesabı yapılarak fiyat çeşitlendirmesi akılcı. Otobüsler için uygulanan taban fiyat uygulamasına karşıyız.” dedi. Ucuz bilet kampanyalarının belirli şartlara bağlandığına dikkat çeken Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü yetkilileri de ucuz bilet satımı için Kamil Koç’un başvuru yaptığını; ancak mevzuatlardaki değişikliğin henüz gerçekleşmediği için talebi kabul etmediklerini söylüyor. Değişikliklerin ardından firmanın talebinin değerlendirileceğini belirten yetkililer, “Firma 40 gün süreyle kampanya düzenlemek istiyor. Buna izin vermemiz mümkün değil. Daha kısa süreli kampanyalara izin vereceğiz. 25 yeni kuruşa bilet satacağını açıklayan Anadolu Ulaşım’ın da bize ulaşan herhangi bir başvuru talebi yok. İzinsiz kampanya düzenleyen firmalar hakkında gereken işlemi yaparız. Amacımız otobüsçülerin de havayolu şirketleri gibi kampanyalar yapmasının önünü açmak, haksız ve yıkıcı rekabete müsaade etmeyiz.” açıklamasında bulunuyor.

Öte yandan otobüsçülerin indirim kararları Ulaştırma Bakanlığı’nın şehirlerarası yolcu taşımacılığı için yayınladığı taban ücret tarife tebliğini de akıllara getirdi. 1 Kasım 2006-30 Nisan 2007 tarihleri arasında geçerli ve uyulması zorunlu olan tebliğe göre 101-115 kilometre arası gibi en kısa mesafelerde 8,25 YTL’nin, 1.951 kilometre ve üstü gibi en uzun mesafeler için 56,25 YTL’nin altında bilet kesilemiyor.