Otobüsteki bomba 2 gün önce konmuş

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, hakim ve savcıları taşıyan servis otobüsünde bulunan bombanın iki gün önce otobüse bırakıldığını açıkladı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde konuyla ilgili basın açıklaması yapan Celalettin Cerrah, 10 Nisan’da İETT otobüsüne konulan patlayıcı ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda biri kadın 6 kişinin yakalandığını, yakalanan şahısların da bugün adliyeye sevk edildiğini belirtti. Cerrah, yakalanan şahısların üzerlerinde ve ikametlerinde olay yerinde 848 gram plastik patlayıcı, 2 adet elektrikli kapsül, patlayıcı madde düzeneğinde kullanılan malzemeler, örgütsel döküman ve şifreler ile cep telefonu ve bunlara ait sim kartların ele geçirildiğini kaydetti.

Bombanın otobüse 8 Nisan 2006 tarihinde konulduğunun tespit edildiğini açıklayan Cerrah, “Bakırköy-Mecidiyeköy hattında çalışan otobüse şahıslar bindikten sonra saat 18.30 civarında otobüs boş iken patlayıcıları koymuşlar. Ancak bomba patlamamıştır. Olay tarihi 8 Nisan’dır.” dedi.

Cerrah, bir gazetecinin saldırının vatandaşlara yönelik olabilme ihtimaliyle ilgili sorusu üzerine, “Vatandaşlara mı yönelik, yoksa hakim ve savcılara mı yönelik tam olarak bilmiyoruz.” yanıtını verdi. Cerrah, örgüt mensubu şahısların yakalanmasıyla değişik ilçelerde yapılan eylemlerin de aydınlatıldığını söyledi. Aydılatılan eylemler; Küçükçekmece ilçesi Kanarya Mahallesi’nde park halinde bulunan bir otobüsün altına patlayıcı madde düzeneğinin konulması, yine aynı mahalle Şahin Caddesi üzerinde meydana gelen molotof kokteylli korsan gösteri, son olarak da adliye personeline servis olarak tahsis edilen İETT’ye ait otobüse patlayıcı madde düzeneğinin konulması eylemleri olarak sıraladı.

Celalettin Cerrah, bölücü terör örgütüne yönelik operasyonların aralıksız sürdürüldüğünü bildirdi.

Öte yandan, İETT otobüsüne bomba konulması ile ilgili yakalanan 4 zanlı, Asayiş Şube Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.