Otomobillere işletim sistemi geliyor

Linux temelli Android etki alanını genişletmeye devam ediyor. Peki Androidli bir araba neler yapabilir?

Google bünyesinde geliştirilen Android, olabildiğince esnek yapısıyla hemen her ortama kolaylıkla uyum sağlayabilen bir mobil işletim sistemi. Cep telefonları, tablet bilgisayarlar, askeri araçlar derken Android sonunda otomobillere kadar erişmeyi başardı. Yeşilli robot ayıyı, otomobillerinde kullanansa Çinli otomobil üreticisi Roawe oldu.

İlk olarak Şangay otomobil fuarında tanıtılan ve ileri teknoloji ürünü donanımıyla dikkat çeken Roawe 350 dünyanın ilk Android işletim sistemini taşıyan otomobili olacak. İlk etapta sadece Çin pazarı olarak hedefini belirleyen aracın fiyatı da gayet makul seviyelerde. Ancak daha önemli bir konu Android bu araçta ne iş görecek? Sorunun cevabı bir hayli ilginç ve ilgi çekici.

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net’in haberine göre, Android 2.1 işletim sistemi ile donatılan Roawe 350, tıpkı telefonlarda olduğu GPS donanımına da sahip Bu sayede sesli ve görsel navigasyon yapabiliyor.

Ayrıca navigasyonun yanında canlı trafik bilgisi, iki nokta arasındaki mesafe, mevcut yakıt ile nereye kadar gidilebileceği yahut hangi istasyondan yakıt almanız gerektiği orta konsolda yer alan geniş LCD ekranda görülebilecek.

Tabi ki yetenekler GPS fonksiyonları ile sınırlı değil. Araç ile internete de girebilmeniz mümkün. Bu sayede maillerinizi arabanızın ekranında kontrol edebiliyorsunuz. Elbette yine sosyal ağlara da bu ekrandan erişebiliyorsunuz. Araçta Android Market’in kullanılabilir olup olmadığına dair bir bilgi ise bulunmuyor.