Otomotiv fuarına Çin’den büyük ilgi var

İzmir'de bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan Euro Asia Otomotiv Fuarı ASİA otomotiv devlerine ev sahipliği yapacak.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın ile birlikte düzenlediği toplantıda konuşan Mustafa Cingöz, Fuarın geçen yıl ilkini düzenlediklerini belirterek, “Bu yıl 2005 yılındaki başarımızı aşacağız. Geçen yıl 10 bin metrekare alanda gerçekleştirilen fuarı bu yıl 15 bin metrekare alana çıkardık. Geçen yıl 14 ülke katılırken, bu sayıyı 30 ülkeye yükselttik. Sadece Çin’den 20 firma stand açacak” dedi.

Dünya otomotiv devlerini ve sektörün üst düzey temsilcilerini, geçtiğimiz yıl İzmir’de buluşturduklarını anlatan Cingoz, 9-12 Mart tarihleri arasında 15 bin metrekare alanda ikincisi düzenlenecek fuara, 30 ülkeden katılımcı ve 50 binin üzerinde yerli ve yabancı ziyaretçi beklediklerini kaydetti. Fuarla birlikte otomotivin kalbinin İzmir’de atacağını vurgulayan Cingöz, “Geçen yıl 7 ülkeden 7 ayrı firma katılırken bu yıl sadece Çin’den 20 firma geliyor. Bunun yanı sıra Hindistan, İran, Fransa, İtalya ve Almanya’dan da ziyaretçi ve katılımcılar bekliyoruz. Fuar kapsamında ikili görüşmeler için salonlar oluşturacağız. Düzenlenecek panel ve seminerlerde, otomotiv ve yan sanayinini sorunları, geleceği masaya yatırılacak” diye konuştu.

Türk fuarcılık tarihinin en iyisini gerçekleştireceklerini ifade eden Master Fuarcılık Başkanı Hızır Çeliköz ise, “Euro Asia Fuarlarına 2 yıl önce start verdik. Bu fuarın ilkini geçen yıl gerçekleştirdik. Bu yıl 50 bine yakın ziyaretçi ve 350 firma katılımı ile Türk fuarcılık tarihinin en iyi fuarını gerçekleştireceğiz” dedi. Euro Asia 2006 Fuarı’nın her yönü ile farklı olacağını vurgulayan Çeliköz, yeni ürün lansmanları ve sektördeki yeniliklerin sergileneceği fuarın ülke ekonomisine milyonlarca dolarlık katkı sağlayacağını belirtti.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, ise ” Otomotiv ve yedek parça sektörünün uluslararası alan rekabete hazır olması gerekiyor. Türkiyenin geleceğinin dört tekerlek üzerinde olduğunu artık görmek zorundayız Bölgemizde yapılan Euro Asia 2006 Fuarı’nı destekliyoruz.” dedi.