Otomotivde İranlı Samand devrimi

Aybaşında Türkiye’de satışına başlanan İran arabası Samand’a büyük ilgi. Bu zamana kadar başta, İtalyan olmak üzere,

Alman, Fransız ve Amerikan arabalarına binen Türk halkının beğenisine sunulan İran arabası Samand LX, 19 bin 990 YTL'lik fiyatıyla satışa çıktığı bugünlerde daha şimdiden 3 bin sipariş aldı.

Türkiye yollarına çıkan Samand'ın, distribütörü MYS Otomobil'in Genel Müdürü Yiğit Seskır, Samand'ın, ekonomik fiyatı, gelişmiş konforu ve sınıfındaki birçok araçtan daha üstün özelliklere sahip olduğunu söyledi. İran arabası Samand hakkında Haber 7'ye konuşan Yiğit Seskır, aracın satışa çıktığı ilk gün 500 adet sattığını ve şu ana kadar da 3 bin adet sipariş aldıklarını belirtti. İran Khodro Company (IKCO) firması tarafından üretilen 'Samand' marka otomobillerin ithalat izninin alınmasından sonra geçen yaklaşık 2.5 aylık sürede hızla yapılandıklarını ve satışa hazır hale geldiklerini söyleyen Seskır. “Bu sürede, 38 ilde bayilikler oluşturduk. Bu illerdeki bayiliklerimizin aldıkları talep şimdiden 3 bine ulaştı” dedi.

SERVİS ALTYAPISI HAZIR

Sipariş veren bayilerin araçları erken teslim alabilmek için kaparo bile verdiklerini vurgulayan Samand'ın satış distribütörü Yiğit Seskır, yılsonuna kadar Türkiye genelinde 45 bayilik açmayı hedeflediklerini söyledi. Gelen yoğun taleple birlikte, fabrikaya verdikleri 3 bin adetlik siparişi 5 bine çıkarmak için fabrikayla görüşmelere başladıklarını ifade eden Seskır, üretilen araçların Türkiye'ye gelişinin hızla sürdüğünü, servis, yedek parça, uzman kadroların eğitimi gibi konuların da büyük ölçüde tamamlandığını belirtti.

İstanbul'da 6, Ankara'da 3, İzmir'de 2, diğer illerde birer bayilik olacak şekilde, bayi ağı oluşturacaklarını söyleyen Seskır,  Samand'ın taşıdığı özellikler için de şunları söyledi: “19 bin 900 YTL'den satışa sunulacak Samand LX'de bulunan sürücü hava yastığı, ABS, klima, yarı elektrikli ön koltuklar, alarm, CD-MP3 çalar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, elektrikli camlar, çelik jant, elektrikli ve ısıtmalı aynalar, sis farları ve park mesafe sensorları gibi özellikler bu aracı Türkiye'de bugüne kadar bulunmayan yeni bir sınıfa taşıyacak”

İRAN'DAN TÖRENLE GÖNDERİLDİ

Samand'ı üreten İran Khodro Company (IKCO) firmasının, Türkiye pazarına büyük önem verdiğini ifade eden Seskır, “İranlı yetkililer, Türkiye'ye nakledilecek bir grup aracın fabrikadan çıkışını büyük bir törenle kutladılar. Onlar da bizim kadar heyecanlılar” diye konuştu. 


SAMAND'TAN SONRA: PARS

Samand'ın Türkiye distribütörü olan MYS Otomotiv'in Genel Müdürü olan Yiğit Seskır, “Samand'ın yanı sıra IKCO firması tarafından üretilen 'Soren' ve 'Pars' modellerini de önümüzdeki dönemde Türkiye'ye getireceklerini belirtti.