Otoyollardan ücretsiz geçiş süresi doldu

Bakanlar Kurulu kararıyla Kurban Bayramı süresince uygulanan otoyol ve köprülerden ücretsiz geçiş, saat 00:00'da sona erdi. Sürücülere ceza yağdı.

Geçişlerin ücretsiz olduğunu düşünerek bilet almayı ihmal eden . sürücüler, gişelere geldiklerinde görevlilerle karşılaşıp, bilet almadıkları için 4,5 YTL ceza ödemek zorunda kaldı.
Kurban bayramı nedeniyle 10 Ocak 00:00 da başlayan otoyol ve köprülerden ücretsiz geçişlerin sona ermesi nedeniyle, gişelerden geçerken bilet almayı ihmal eden sürücülere ceza yağdı. 1.5 YTL lik bilet ücreti yerine 4.5 YTL vermek zorunda kalan sürücüler, uygulamayı ‘adaletsizlik’ olarak yorumladı. Bayram tatilini memleketlerinde tamamlayıp İstanbul’a dönmekte olan bazı yolcular ise ücretsiz geçişi saniye farkıyla kaybetti.

Bazı yolcular ise Çamlıca gişelerinde görevlilelerle tartıştı. Cezaya itiraz eden yolcular, otoyolların ücretsiz olduğunu söyleyerek, sürenin dolduğundan habersiz olduklarını ileri sürdü. Gişelerde durmadan geçmeye çalışan bir ticari taksi sürücüsünü görevli uyardı. Sürücü, cezalı ödeme yapması gerektiğini belirten görevliye itiraz etti. Hatay’dan gelmekte olan bir yolcu ise suçu otomilinde buldu. Mustafa Bereket isimli yolcu “Ücretsiz geçebilmek için uğraştım ama aracım hız yapamadığı için yetişemedim.”dedi.

Bilet almadan gişelerden geçmeye çalışan ve zaman dolduğu için cezalı duruma düşen yolcuların yanısıra, bir de bilet alıp da süre dolmadan gişelere yetişebilen yolcular vardı. Biletleri görevlilere uzatan yolcular, ” Henüz süre dolmadı. Geçebilirsiniz.” cevabıyla karşılaşınca biletleri de elinde kalmış, 1.5 YTL de boşa gitmiş oldu.