Oturma eylemi yapan bir kişi bıçaklandı

Gebze'de oturma eylemi yapan TAYAD'lı bir kişi bıçaklandı.

Ölüm orucu eylemindeki Fatma Koyupınar’a zorunlu tıbbi müdahaleyi protesto etmek için hastane önünde eylem yapan Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyelerinden biri saat 02 sıralarında bıçaklandı. Yaralı eylemci Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevkedildi.
Kocaeli’nin Gebze İlçesi’ndeki M Tipi Cezaevi’nde 9 Mayıs 2005 tarihinden bu yana ölüm orucunda bulunan Fatma Koyupınar’a Gebze Devlet Hastanesi’nde yapılan zorunlu tıbbı müdahaleyi protesto etmek için üç gün önce hastanenin önünde basın açıklaması yaptıktan sonra oturma eylemine başlayan Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyelerinden Muzaffer Certel (50) saat 02:00 sıralarında bıçaklı saldırıya uğradı.

Koyupınar’a yapılan tıbbı müdahaleye son verilene kadar hastane önünde eylem yapma kararı alan TAYAD’lılar 3 gündür 24 saat eylemlerini sürdürüyor. Devlet hastanesinin hemen yanındaki kaldırıma döviz açıp Fatma Koyupınar’ın fotoğraflarını asan ve üçer kişilik gruplar halinde oturma eylemi yapan grup, bu gece saat 02:00 sıralarında bıçaklı saldırıya uğradı. Saldırının gerçekleştirildiği esnada olay yerinde eylemde bulunan grup üyelerinden Hasan Kocaoğlu ve Erdal Bayram’dan edinilen bilgilere göre saldırı 18 yaşlarında bir kişi tarafından gerçekleştirildi. Bayram, iki kişinin İlyasbey Caddesi’nde bir tur attıktan sonra yanlarına yanaşarak aralarından birinin arkadaşları Muzaffer Certel’i sol ayağından bıçakladığını söyledi. Arkadaşları tarafından Gebze Devlet Hastanesi Acil Servis’ine kaldırılan Certel burada yapılan ilk tedavisinin ardından, bacağında damarlarında parçalanma olduğu için Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Öte yandan yaşanan saldırının ardından emniyet güçleri görgü tanıklarının iki kişi olduğunu belirttiği saldırganların yakalanması için çalışma başlatırken çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.

Gebze’de TAYAD’lıların oturma eylemi zaman zaman vatandaşların tepkisene neden olurken emniyet yetkillieri olayların büyümesinden endişe ediyor. Öte yandan bıçaklanan Certel’in arkadaşları, görkü tanıkları olarak karakola ifade vermeyi, avukatları aracılığı ile yapacaklarını belirterek reddettiler.