Öymen: Aleviler benden özür diledi

Onur Öymen, Alevilerden çok destek aldığını ve hatta bazılarının özür dilediğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, demokratik açılımın TBMM’de görüşüldüğü Genel Kurul’da sarf ettiği, Alevileri ayağa kaldıran “Dersim’de analar ağlamadı mı?” sözlerinin arkasında durdu ve “Alevilerden o kadar çok destek aldım ki, şaşırırsınız?” dedi.

Kanal A’da Ömer Şahin’in sunduğu “Görüş Farkı” programına Dersim’li gazeteci TV 8 Haber Koordinatörü İsmet Demirdöğen ve 24’ün Ankara Temsilcisi Yaşar Taşkın Koç’la birlikte konuk olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, skandal sözlerinden sonra özellikle Tunceli sokaklarına asılan Hitler bıyıklı posterleri için de gülüp geçtiğini söyledi.

Öymen, “Siz bir sosyal demokratı Hitler’e benzetirseniz, tarih güler geçer, ama siz bir ülkeyi Hitler yöntemleriyle, baskı yöntemleriyle idare etmek isteyen bir insana demokrat derseniz tarih sizi affetmez.” diyerek Başbakan Erdoğan’a Hitler göndermesinde bulundu.

“BAZILARI BENDEN ÖZÜR DİLEDİ”

Onur Öymen, CHP’den yüzlerce partilinin istifa etmesine, Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’ya itifa polemiğine girmesine sebebp olan “Dersim’de anlar ağlamadı mı” sözleri içinse şunları söyledi:

“O kadar çok destek aldım ki Alevilerden şaşırırsınız. Türkiye’nin her yerindeki Tuncelilerden ne kadar çok destek mesajı aldığımı bilseniz şaşarsınız. Tuncelilerden, Alevilerden pek çok insan dediler ki ‘size yanlış taktim etmeye çalıştılar. Bazıları da benden özür diledi ” dedi.

Dersim hakkındaki sözlerinden dolayı pişmanlık duymadığını vurgulayan Öymen, Kemal Kılıçdaroğlu ile aralarında herhangi bir sorun olmadığını da belirtti.

Öymen, seçim zamanı Tunceli’ye gidip gitmeyeceği sorusuna da, “Gayet tabii giderim” cevabını verdi.
“SÜNNİLER ARAMIŞ OLSUN”

Programda Öymen ile Demirdöğen arasında Dersim polemiği de yaşandı. Alevilerden destek aldığını söyleyen Öymen’e, “Sünniler aramış olmasın?” diye soran Demirdöğen, ailesi Dersim’den sürgün edilen Yavuz Semerci’nin yazılarını hatırlattı. Öymen ise İsmet Yılmaz Özdil’in yazısını tavsiye etti.