Oyunuzu bilinçli kullanın!

Hollanda genelinde toplam 26 partinin katıldığı seçimler yarın yapılıyor.

Türk sivil toplum örgütlerinin liderleri, Türk kökenli seçminin mutlaka sandık başına giderek bilinçli bir şekilde oylarını kullanmalarını istedi. UETD Başkanı Veyis Güngör, “Türk oylarının bir yaptırım gücüne dönüştürülmesi en demokratik isteğimizdir. Siyasette farklı düşüncelere hayat hakkı vardır. Herkes düşündüğünü söyler. Kırk yıllık göçmenlik tarihimizde belki bir defaya mahsus, sadece bu seçimlerde oyumuzu çok bilinçli kullanmalıyız” açıklamasında bulundu.

Hollanda’da 22 Kasım erken seçimleri öncesinde CDA ve PvdA partilerinin üç Türk kökenli milletvekili adaylarını seçim listelerinden çıkarması tepkiyle karşılanmıştı. İşte bu süreçte Türk sivil toplum örgütleri birçok toplantılar düzenleyerek Türk toplumunun etkin bir şekilde sandığa gidilmesinin önemini anlattılar. Bu seçimlerde 165 bin Türk seçmeninin yüzde 80 ile 85’inin sandığa gideceği tahmin ediliyor.

UETD başkanı Veyis Güngör, iki ay önce yaşanan siyasi kriz sonucunda, 3 Türk kökenli milletvekili adayın sözde Ermeni soykırımını kabul etmedikleri için hem CDA hem PvdA partisi listelerinden çıkarttıklarını, anti demokratik uygulamaların Hollanda’ya yakışmadığını tekrarladı. Veyis Güngör, bunlara rağmen etkin bir şekilde sandığa gideceklerini söyledi.

“DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE KISITLAMA GETİRİLDİ”

Güngör, Türk kökenli adaylara yapılanlarla farklı düşünceye darbe vurulduğunu belirterek, “Düşünce özgürlüğüne kısıtlama getirildi. Her iki siyasi parti sağlıklı düşünmeden karar verdiler. Verdikleri kararın Hollanda Türk toplumunda nasıl algılanacağını tahmin bile edemediler. Konuşma ve tartışma kültürünün hakim olduğu Hollanda’da bu defa bu alışkanlık rafa kaldırıldı. Hollanda basın yayın organları da bu meselede önyargıyla davrandılar.” dedi.

Güngör, Hollanda Türk toplumunun bugün yapılan seçimlere olağanüstü şartlarda gittiğini belirterek, “Oylarımızın rengini maalesef siyasi partilerin programları değil, Türk kökenli adaylara yapılan haksızlıklar belirleyecek. Bizi böyle düşünmeye Hollanda’da iktidarı arzu eden büyük siyasi partiler zorlamıştır. Biz, CDA ve PvdA’nın Türk kökenli milletvekili adaylarına haksızlık yaptıklarına inanmaktayız. Gelişmeleri ve oynanmak istenen oyunu çok iyi analiz etmeliyiz. Etkin bir şekilde sandığa gitmeliyiz. Kırk yıllık göçmenlik tarihimizde belki bir defaya mahsus, sadece bu seçimlerde oyumuzu çok bilinçli kullanmalıyız. Normal günlerde farklı siyasi partilere üye olsak veya sempati duysak da bu seçimlerde ‘ortak amaç birliği’ doğrultusunda bir ‘ortak tavır’ sergilemeliyiz. Olağanüstü şartlarda düşünmekteyiz. Türk oylarının bir yaptırım gücüne dönüştürülmesi en demokratik isteğimizdir. Siyasette farklı düşüncelere hayat hakkı vardır. Herkes düşündüğünü söyler. Hedefe kim ulaşır onu seçimlerden sonra hep birlikte görürüz. Kazanmak da, kaybetmek de çok olağandır. Hem CDA hem de İşçi Partisinin (PvdA) seçimlerden önceki ve seçimlerden sonra göçmenlere karşı tutumları, bu partiler hakkındaki düşüncelerimizi yeniden değerlendirmemize sebep olacaktır. Seçimlerde iki parti de, Türklerin büyük bir bölümünün gözünde nadasa bırakılmıştır. Nadas da geçici bir durumdur. Ve bu bir siyasi tercihtir. Bu tercihe artık tahammül ve tevessül edilmelidir.” açıklamasında bulundu.

“TOPYEKûN SANDIKTA OLMALIYIZ. SİYASETE KÜSMEK OLMAZ”

Hollanda Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Kasım Akdemir ise, “Bu ülkede yasamaya devam ettiğimiz sürece, bu ülkenin de bir vatandaşı olduğumuza inandığımız surece mutlaka ve mutlaka oyumuzu kullanmalıyız. Her kullanmadığımız oy, bizi istemediğimiz gibi yönetecek olanlara gidecektir. ‘Tek bir oy ne fayda eder’ düşüncesine kapılmamalıyız. Hollanda’da yaşayan Türkler olarak ailece, bay ve bayan herkes seçimlerde oyunu vermeli. Bilenler bilmeyenlere söylemeli. Seçimlerde suskunluğumuzu bozalım ve tepkimizi demokratik bir şekilde kullanalım. Siyaset küsmek olmaz bize problem çıkarılan konular eğer iyi bir duruş sergileyebilirsek ve topyekûn sandığa gidersek çözümleri yine siyasette aramalıyız. Her bir vatandaş iki ayrı kişinin oyunuda kullanabilir.” dedi.

TERCİHLİ OYLARI BEKLİYORLAR

Özellikle 22 Kasım 2006 seçimleri yabancılar ve Türkler için büyük önem taşıyor. Hollanda seçimlerine altı partiden toplam 11 Türk kökenli aday katılıyor. 165 bin Türk kökenli seçmen kullanacağı oy ile etkin bir güce sahip. Son yerel seçimlerde oy patlamaları ile dikkatleri üzerlerine çeken yabancılar bu seçimlerde ülkenin gidişatını değiştirecekler. Dört Türk kökenli milletvekili hariç (Nebahat Albayrak, Saadet Karabulut, Fatma Koşer Kaya ve Coşkun Çörüz) Türk adaylar alt sıralarda ve seçilebilmeleri için tercihli oylara ihtiyaçları var. Bir milletvekilinin tercihli oylarla seçilebilmesi için yaklaşık 20 bin oya ihtiyacı var.

NASIL OY KULLANILACAK?

Yarın yapılan seçimlere katılma zorunluluğu var. Ancak Türkiye’deki olduğu gibi para ve hapis cezası yok. Seçmenlerin seçime katılmaları için devlet bir düzine kolaylıklar getirdi.

1- Seçim büroları saat 07.30’dan saat 21.00’a kadar açık kalacak.

2- İşte çalışacak kişiler için işyeri sahibinin bu kişilerin oy kullanabilmeleri için 1 saat süre izin verecekler

3- Kişi elinde bulundurduğu seçim pasosu ile şehir sınırları içerisinde oy kullanma yetkilerine sahiptirler. Fakat önceden il seçim bürolarından izin alma şartı var.

4- Oy kullanamayan veya oyunu başkası aracılığı ile kullanmak isteyen kişiler oylarını seçmen kartlarının arkasına yetki belgesi kısmına imza atarak oyunu kullanma yetkileri var.

5- Milletvekilliği seçimlerinde oy kullanabilmek için yalnız Hollanda vatandaşı olan kişiler oy kullanabilecek.

6- Seçim kartlarını kaybedenler kimlik belgelerini ibraz etmeleri halinde oylarını kullanabilecekler.