Özal Anıt Mezar’da düzenlenen törenle anıldı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 13. ölüm yıldönümünde, Topkapı'daki Anıt Mezar'da, devlet töreniyle anıldı.

Törende daha sonra 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ayrıca, Hükümet, İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı
ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına da mezara çelenk konuldu.

Törene, Turgut Özal’ın eşi Semra Özal, oğlu Efe ile çocukları Naz ve Turgut, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik
Bakanı Murat Başesgioğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Vali Yardımcısı Ergün Güngör, İstanbul Merkez
Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Çetinkaya, sanatçı Adnan Şenses, işadamı Zeynel Abidin Erdem ile askeri ve mülki erkan katıldı. Cemil Çiçek, Murat Başesgioğlu ve törene katılanlar, saygı duruşunun ardından Semra Özal’a taziyelerini iletti. Törene katılanlara helva, çikolata, lokum ve kayısı ikram edildi.

TORUNUNDAN ÖZAL’A MEKTUP

Bu arada, 8. Cumhurbaşkanı Özal’ın torunları Naz ve Turgut Özal, törenin ardından Anıt Mezar’a birer buket çiçek bıraktı.

Naz Özal, Özal’ın fotoğraflarının yer aldığı kendi yazdığı bir mektubu da dedesinin mezarına bıraktı.

Mektubunda Naz, dedesine şöyle seslendi: ”Sevgili dede, seni çok seviyorum. Seni hiç görmemiş olsam da, seni daima seveceğim. Senin çok ama, çok iyi biri olduğunu biliyorum. Seni hep yanımda hissediyorum. Canım dedem. Annem de seni çok sevdiğini, senin için her gün dua ettiğini söyledi. Seni her zaman seveceğim. Sen dünyanın en iyi, tatlı, düşünceli dedesisin.” Törenin ardından Özal ailesi Anıt Mezar’dan ayrıldı.
Öte yandan, tören sonrası Turan Beyaz adlı bir kişi, Özal’ın mezarının üzerine ”Adıyaman Atatürk Barajı”ndan getirdiği suyu döktü. Bir vatandaşın da ”Şimdikiler senin çırağın olamaz” diye bağırdığı duyuldu.
Bu arada, törene katılan bazı kişilerin ellerindeki ”Seninle gülmüştü yüzümüz, hala seninle ağlıyoruz”, ”Gidişine çok ağladık, seni şimdi anladık” ve ”13 yıldır seni anıyoruz, 13 yıldır seni arıyoruz” yazılı dövizler dikkat çekti.