Özal: CHP+MHP Türkiye’nin sonu demek

Ahmet Özal, siyasi oluşumlara oy yüzdesi biçti ve olası bir CHP-MHP koalisyonu için uyardı. AKP'ye destek oldu.

Bir dönem Malatya’da bağımsız milletvekili seçilen ve son olarak Anavatan Partisi’nin kapanmasına engel olmak için genel başkanlığa aday olan ama kazanamayan Ahmet Özal siyasete dönme sinyali verdi.

Bloomberg HT’de “Gülin Yıldırımkaya ile HT Gündem”in konuğu olan merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal, herhangi bir siyasi oluşum içinde olmayı ve yeni bir yapılanmayı düşünmediğini belirtti.
Ahmet Özal, siyasi tecrübelerine ihtiyaç duyulursa ve talep gelirse aktif siyasette yer alabileceğini söyledi. Özal olası bir CHP-MHP koalisyonunun Türkiye’nin sonu olacağı tezini savunurken Mustafa Sarıgül, Abdüllatif Şener gibi yeni oluşumlara da şans vermedi.

Özal, yüzde 40’la iktidara geleceğini vaat eden Abdüllatif Şener’in Genel Başkanlığı’nı yaptığı Türkiye Partisi’nin olası seçimde yüzde bir almasının bile çok olduğunu belirtirken, Mustafa Sarıgül’ün de yüzde 25-30’luk sol seçmenden oy alabileceğini ama CHP’yi yıpratamayacağını ifade etti.

Ahmet Özal anketlere göre AK Parti’nin tek başına iktidara gelmesinin de zor göründüğünü kaydetti.

Gülin Yıldırımkaya’nın “Mustafa Sarıgül size başarılar diliyor ama partisinin de Özal misyonu üzerinden devam edeceğini söylüyor siz ne düşünüyorsunuz Sarıgül’ün yeni hareketi hakkında?” sorusu üzerine Mustafa Sarıgül değerlendirmesi yapan Ahmet Özal şunları söyledi:

“SARIGÜL SİYASET MAKİNESİ”

“Ben Mustafa Sarıgül’ü iyi tanırım, iyi arkadaşlığımda vardır. Onun en çok takdir ettiğim tarafını her yerde söylerim. İnanılmaz çalışkan bir insandır. Yani sabah 5’te kalkar öbür gün sabah 5’e kadar çalışır. Hani şöyle bir tabir vardır “siyaset makinesi”, makine gibi çalışan bir adamdır. Yani hiçbir şeyden yorulmaz.

Özal programda şunları kaydetti:

“CHP’DEN ÇIKAN BİR HAREKET”

Tabii girdiği işte o kadar kolay bir iş değil. Sonuçta Türkiye’de belirli kavramlar var yani. Türkiye’ye merkez sağ var merkez sol var. Şimdi bu hareket ilerde partileşirse Sayın Sarıgül’ün hareketi onu hareketi soldan çıkan bir harekettir, CHP’den çıkan bir harekettir. Türkiye’de solun aldığı toplam oyda yüzde 25’tir. Yani sonuçta yüzde 25’n içinden bir şey alacaktır. Ben sağ kesimden, yani merkez sağ dediğimiz veya sağa doğru o tabiri sevmiyorum ama öyle deniyor artık, sağdan da çok fazla oy geleceğini düşünmüyorum. Çünkü çıkış noktası sol noktadır. Sol noktadan dolayı hani yüzde 25 ile 30 arasında bir sol oyu olsa Türkiye’nin onun içerisinden bir yer alır. Bu pay barajı geçirir mi geçirmez mi, bana göre çok kolay değil zor.

“CHP’DE SARIGÜL’E KARŞI ALERJİ VAR”

CHP’den Sarıgül hareketine karşı bir şey var alerji var. Neden, sen çıktın solu böleceksin, CHP’yi de baraj altında bırakacaksın, sola zarar vereceksin diyen CHP’liler dönüp de Sarıgül’ü çok büyük çaplı destek vereceğini sanmıyorum. Dolayısıyla ben bu hareketin çok kolay olacağını düşünmüyorum.

“ŞENER İÇİN YÜZDE 1 BİLE BÜYÜK RAKAM”

Bugün Türkiye’de Abdüllatif Şener’in de çok kolay oy olacağını sanmıyorum. Abdüllatif Şener’in de partisi yüzde 1’leri, 2’leri, 1,5’ları falan zor geçer. Yüzde 1 bile büyük rakam. Yani ben Türkiye’de bunlara çok büyük bir şans tanımıyorum açıkçası, çok büyük ümit beslemiyorum.

“AKP’NİN TEK BAŞINA İKTİDARI SORU İŞARETİ”

Bir dahaki dönemde AK Parti birinci parti olacağı kesin de tek başına iktidar olmayacağı soru işareti. Bugünkü yapılan anketlere göre bu oy oranında kalırsa tek başına iktidar olamaz. 30’lar civarı diyorlar. Yani 36, yüzde 37’si yakalayamazsa tek başına iktidar olması zor. Ama tabii seçime daha zaman var. Bu zaman içerisinde bu yüzde 30, 31 oy anketlerin söylediği aşağıda inebilir, yukarıda çıkabilir. CHP, MHP koalisyonu da girebilir. Ama başka bir alternatifi de çıkmaz bunu da söyleyeyim size. Yani CHP ile MHP koalisyonu ihtimali olabilir ama yeni oluşumların hiçbir ihtimali olmaz. Yani onların barajı geçmek, yüzde 2’yi, yüzde 3’ü geçmek gibi bir şansı olduğunu düşünmüyorum.

“CHP-MHP TÜRKİYE’NİN SONUNU DOĞURUR”

CHP- MHP koalisyonu olma ihtimali var Türkiye’de bana göre. Ama en fazla 1 buçuk sene sürer o hükümet. Çünkü koalisyonların Türkiye’yi getirdiği noktaları 70’lerde de gördük, 90’larda da. İhtilaflara veya ekonomik krizlere götürüyor bizi. Sonuçta CHP-MHP gibi görüşleri çok zıt iki partinin birleşip hükümet olması bana göre Türkiye’nin sonunu doğurur. Ekonomik olarak da sonu olur, kavga olarak da çok kötü yerlere götürür. Yani uzlaşma kültürüne varmadık biz. Özellikle siyasal konularda, sosyal konularda değil ekonomiyi idare etme tarzında da biz aynı noktalara gelemedik Türkiye’ye.

“HALK İSTİKAR İSTİYOR”

İki partinin solda bile bir iki partinin anlaşamadığı çok nokta var. Maalesef bu acı tecrübelerden sonra ben şunu gördüm milletimiz istikrarı daha çok seviyor yani tek başına iktidarlar olsun. Türkiye’ye 3 dönem tek başına oldu işte Menderes’in dönemi, Özal’ın dönemi, Süleyman Demirel’in 65-71 yıllarında kısa bir dönemi ve AK Parti dönemi. Şimdi bakıyorsunuz Türkiye tarihine, geri kalan dönemlerde ortalama bir hükümetin ömrü 8,5 ay bu dönemler dışında. 8,5 ayda bir hükümet ne yapabilir? İstikrar falan sıfır…