Özal sevgisi Kocatepe’ye sığmadı

Kocatepe Camii, dün mahşerî bir kalabalığa ev sahipliği yaptı.

Türkiye’nin dört bir yanından gelenler, ölümünün 13’üncü yıldönümünde merhum lideri andı. Binlerce kişi, camiye giremediği için avluda dua etti. Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği tarafından organize edilen mevlitte dualar gözyaşlarına karıştı. Ankara’nın en büyük camisinde yaşanan izdiham, kitlelerin Özal’a duyduğu sevginin hâlâ diri olduğunu gösterdi. Elazığ’dan gelen Mustafa Coşkun’un, “O halkın adamıydı.” sözleri sevginin sırrını anlatır gibiydi. Gözyaşlarını tutamayan Rizeli Metin Okutan ise hizmetlerin unutulmadığına dikkat çekti: “Köyümüze telefonu o getirdi.”

Derneğin kurucu başkanı Emin Başer, mevlide gösterilen ilginin kendilerine cesaret verdiğini anlattı. Özal’ın çalışma arkadaşlarından, eski bakan Vehbi Dinçerler de, “Hizmet eden unutulmuyor. Bu, halkın, içinden çıkan sivil ve dindar cumhurbaşkanına bağlılığıdır.” ifadesini kullandı. İşadamı Zeynel Abidin Erdem ise bugünkü birçok soruna Özal’ın 20 yıl önce çözüm aradığını anlattı.

Eski bakanlardan Edip Safder Gaydalı, Turgut Özal’ın değerini öldükten sonra daha iyi anladıklarını dile getirdi. Ardından ekledi: “Halkın içinden bir insandı. Onu büyüten bu özelliğidir.” Eski Milletvekili Alaattin Fırat, Türkiye’yi dünyaya Özal’ın açıtığına işaret ediyor. Fırat, “Onun döneminde tabuları yıktık. Hem kafamızdaki tabuları hem ülkemizdeki tabuları. Türkiye dünya devleti oldu. 13 değil 113 yıl geçse de bu millet Özal’ı unutmaz.” tespitini yapıyor. Özal’ın yeğeni İbrahim Özal da mevlidi organize eden ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen insanlara teşekkür ediyor. AK Partili vekil, kalabalıktan dolayı camiye giremediğini, avludaki on binlerin arasında mevlidi dinlediğini kaydediyor. Özal, “Gördüm ki, Türkiye onu unutmamış.” diyor. “O hepimizin Özal’ıydı, Yakutistan’da herkes onu çok sever.” ifadesi ise binlerce kilometre uzaklıktaki Yakutistan’dan (Sibirya’da, Rusya’ya bağlı özerk bir cumhuriyet) gelen Prof. Dr. Yuri Vasiliyov İvanoviç’e ait. Bu sözleri dün Ankara Kocatepe Camii’nde söyledi. İvanoviç’i Sibirya’dan Ankara’ya getiren sebep ise Özal sevgisi. Onun ölümünün yalnız Türkiye için değil Türkçe konuşulan bütün ülkeler için büyük kayıp olduğunu düşünüyor. Özal’ın ülkesi için ne ifade ettiğini de şu sözlerle anlatıyor: “Turgut Özal’ın hizmetleri yalnızca Türkiye’de değil bütün Türk dünyasında hatırlanıyor. O hepimizin Özal’ıydı. Yakutistan’da herkes onu çok sever. Kendisini Türk dünyasının lideri olarak görürdük. Ölümüne çok üzüldük, çok ağladık.” İvanoviç ile aynı sebepten Kocatepe’ye gelen Denizlili işadamı Hilmi Yavaşlar da Özal’a duyduğu sevgi sebebiyle büyük oğlunun ismini Turgut koymuş. Hilmi Yavaşlar, “Bizde âdet gereği büyük çocuğa babanın ismi verilir. Ama ben Özal’ı babamdan çok sevdiğim için tepkileri göze alarak oğluma ‘Turgut’ adını koydum.” diyor. Kocatepe’deki programa İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Anavatan lideri Erkan Mumcu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan da katıldı.

Erkan Mumcu: Halk nasıl bir devlet adamı istediğini gösterdi

Merhumun vefatından sonra Türkiye’ye çok net bir mesaj verilmişti. Bu mevlit de kesinlikle nasıl bir devlet adamı istendiğinin en açık kanıtıdır. Millet kendisi ile bütünleşmiş, milletin değerlerini hor görmeyen, milletin değerlerini içine sindirmiş, milletin değerleri ve evrensel değerler ile yaşayabilen, bunun yanında Türkiye’yi evrensel değerlere ve çağdaş hedeflere taşıyabilecek, durumu idare edebilecek değil liderlik edebilecek devlet adamları istiyor. Türkiye kardeşliği özledi, Türkiye bölünme korkularından, içe kapanmaktan yoruldu. Bu yüzden milletin rahmetle andığı bir siyasetçinin, milleti temsil eden sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen organizasyonla anılması, iftihar edilmesi gereken bir konu.

İşadamı Zeynel Abidin Erdem: Herkes bu mesajı iyi algılamalı

Halk bu mevlidle vefa borcunu ödedi. Bu tablo Türk milletinin Özal’ı şimdi daha iyi anladığını gösteriyor. Vatandaş aynı zamanda mesaj veriyor; ben kendim gibi bir lider istiyorum. Sivil, demokrat, dindar bir cumhurbaşkanı istiyorum. Herkesin bu mesajı iyi algılaması, iyi okuması gerekir. Özal, alnı secde gören liderdi. Bunun yanında her düşünceden her anlayıştan insana kucak açan derin bir hoşgörü sahibiydi. Asırlar geçse de bu millet Ö-zal’ı unutmayacak, unutturmayacak.

Allah, sevdiği kulu halka da sevdirir

Mevlide katılan merhum Özal’ın oğlu Ahmet Özal, babasının, yaptığı hizmetlere dikkat çekti. Özal, merhum Cumhurbaşkanı’nın inancı, Müslümanlığı ve cesareti ile halkın gönlünde yatan bir isim olduğunu söyledi. Özal, vatandaşların Kocatepe’ye akın etmesini ise “Allah, sevdiği kulunu sevdirir.” sözleriyle değerlendirdi.

M. Fethullah Gülen Hocaefendi Özalın vefatı sebebiyle bir mesaj yayınladı. Gülen mesajında şu ifadelere yer verdi,

O iman sahibi bir vatan sevdalısıydı

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, hayatı memleketine fedakarane hizmetlerle geçmiş, engin iman sahibi bir vatan sevdalısıydı. Yaptığı her şeyi şuurlu yapar, adımlarını daima milletinin faydası istikametinde atmaya çalışırdı. Manevi değerlere sımsıkı bağlı bu saygın devlet adamı, geniş ufku ve gelişmeye açık tabiatıyla memleketimizin devletler muvazenesinde hak ettiği yeri alabilmesi için yorulmak bilmeden çalıştı. Beynelmilel pek çok platformda milletimizi şanına layık bir biçimde, ciddiyetle temsil etmeyi başardı. Hayatının son demlerinde Anadolu insanının dünyanın farklı yerlerinde açtığı eğitim yuvalarına şahit oluyor, gördükleri karşısında içi içine sığmıyordu. Vefatının 13. sene-i devriyesinde Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı bir kez daha hayır ve rahmetle yad ediyoruz.
M. FETHULLAH GÜLEN