Özay Gönlüm ölümünün 6’ncı yılında anılıyor

Denizli Belediyesi, ünlü halk ozanı Özay Gönlüm'ün ölümünün 6. yılında, anma etkinlikleri düzenledi.

Çatalçeşme Oda Tiyatrosu önündeki Özay Gönlüm heykelinde başlayan etkinliklerde, Denizli Belediye Başkan Yardımcıları Ali Alaybeyoğlu, Mahmut Oğuz ve Şamil Çınar, Kızılcabölüklüler Vakfı Başkanı Süleyman Üzeke ile Özay Gönlüm’ün çok sayıda seveni katıldı.

Halk ozanı Gönlüm’ün ölmediğini, gönüllerde yaşadığını ifade eden Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Alaybeyoğlu, ”Gönlüm, Denizli ve Ege’nin yetiştirdiği halk sanatçılarının başında gelmektedir. Denizli Belediyesi olarak, kültür ve sanata büyük hizmet vermiş Gönlüm’ü, unutmayacağız.” dedi.

Vakıf Başkanı Üzeke de, dernek olarak Gönlüm’ün ölümünün her yıl dönümünde düzenlenen etkinliklere katılacaklarını söyledi.

Özay Gönlüm etkinlikleri, 3 Mart’ta Denizli Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ve Kızılcabölük Belediyesi’nin birlikte düzenlediği ”Özay Gönlüm Anma Günü”yle devam edecek. PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde saat 19.30’da başlayacak Anma Günü’nde, sinevizyon gösteriminin ardından ozanın yeğeni Osman Gönlüm, ozanın mektuplarını okuyacak. Kızılcabölüklüler Halk Oyunları Ekibi’nin yöresel oyunları sunacağı Anma Günü’nde, Denizli Belediyesi Halk Müziği Korosu konser verecek. Anma Günü, Efe ve Bagi’nin konseriyle son bulacak.

Özay Gönlüm, 5 Şubat 1940’da Denizli’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Denizli’de tamamlayan ozan, 14 yaşında bağlama çalmaya başladı. Yıllarca Ankara Radyosu’nda görev yapan Gönlüm, 1965-1977 yılları arasında Ege yöresinde ve özellikle Denizli ile köylerinde folklor araştırması yaptı.

Gönlüm, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye’yi tanıtım programı çerçevesinde, 9’u Avrupa’da olmak üzere dünyanın 23 farklı ülkesinde Türk Halk Müziği konserleri verdi. Denizli ağzı ve şivesiyle okuduğu ”Nineden Mektuplar”la üne kavuşan halk ozanı Gönlüm, 1Mart 2000’de sevenlerinden ayrıldı.