Özbekistan ile Rusya resmen müttefik

Özbekistan Oliy Meclis'in (Yüksek Meclis) üst kanadı Senato'nun bugün başlayan beşinci genel kurul toplantısında Rusya ile imzalanan "Müttefik Ülke İlişkileri Anlaşması resmen onaylandı.

Başkan Yardımcısı Farruha Muhitdinova başkanlığında toplanan Senato’da önce başkanlık seçimi yapıldı ve ardında gündemdeki diğer maddelere geçildi.

Toplam 23 gündem maddesiyle toplanan senatonun ana gündem maddesini Özbekistan ile Rusya arasında imzalanan “Müttefik Ülke İlişkileri Anlaşması’nın” onaylanması oluşturdu. Anlaşma toplantıda senatörlerin desteğiyle resmen yürürlüğe girmiş oldu.

Önümüzdeki hafta tamamlanacak genel kurul toplantısında yer alan bir diğer önemli gündem maddesi ise Özbekistan’ın, ABD’nin Rusya’ya karşı desteklediği GUUAM teşkilatı bünyesinde imza attığı anlaşmaların iptalini içeriyor. Bu madenin önümüzdeki hafta başında görüşülmesi öngörülüyor.

Özbekistan 24 Nisan 1999’da üye olduğu bu teşkilattaki üyeliğini 2002 yılında

askıya almıştı. 5 Mayıs 2005 tarihinde ise Özbekistan GUUAM’dan resmen çekildiğini ilan etmişti. Anlaşmaların iptaline ilişkin belge ise 2005 yılının Aralık ayında Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından imzalanmıştı.

Özbekistan’ın Andican kentinde Mayıs 2005’te çıkan olaylarda resmî açıklamalar göre 165 sivil ölmüştü. ABD’nin olayların uluslararası bir komisyon tarafından soruşturulması istemesi Özbekistan’ın tepkisine neden olmuş ve bu ülkedeki ABD hava üssü kapatılmıştı.

Özbekistan’ın çekilmesiyle Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan ve Moldova’nın üye olduğu GUUAM teşkilatının adı, kurulduğu zamanki ismi olan GUAM’a dönüşecek.

Senato oturumunda ayrıca otomatik bankacılık sisteminde bilgilerin korunması,tüketim kredisi yasası, ticari işletmelerin teşvik edilmesi, çeşitli mahkeme üyelerinin görevinden alınması ve yeni atamaların yapılması, bazı ülkelerdeki büyükelçilerinin görevinden alınması ve bunların yerine yenilerin atanması gibi gündem maddeleri ele alınacak.

Özbekistan Senatosu’nda 12 vilayetten 100 senatör bulunuyor.