Özbekistan Orta Asya turizm merkezi olma yolunda

Orta Asya ülkeleri arasında en zengin tarihi eser ve kültür birikimine sahip Özbekistan, 2010 yılına kadar turizm gelirlerini yüzde 400 oranında artırmayı hedefliyor.

Yetkililer her geçen yıl, turizm gelirlerinin arttığına dikkat çekerek bu konuda daha kapsamlı bir çalışma başlatmak istediklerini söylüyor. Turizmciler, ülkeye gelecek turist sayısının önümüzdeki yıllarda katlanarak artacağını belirtiyor.

Bu çerçevede ek önlemeler alan Özbekistan hükümeti, haberleşme, ulaşım ve konaklama alanında önemli ölçüde yatırım yapıyor. Başkent Taşkent ile tarihi kentler Buhara, Harezm, Semerkend ve Hiva arasındaki karayolu ve hava seferlerine ek olarak hızlı tren seferlerini devreye sokan Özbek yönetimi, diğer taraftan da bu kentlerde turistlerin daha konforlu ortamlarda ağırlanması için de yeni oteller inşa ediyor.

Turizm firmalarında da önemli artışların gözlendiği ülkede, 400 dolayında firma bu alanda hizmet sunuyor. Ülkedeki turizm acentalarının 326’sı özel şirketlere ait. Bu sayının giderek artığına işaret eden yetkililer, bu durumun ülkeye gelecek turist sayısını olumlu etkileyeceğini belirtiyor.

REKLAMA AĞIRLIK VERİLİYOR

CİHAN konuşan ‘Özbekturizm’ yetkililerinden Rustan Davlatov, sahip oldukları turizm potansiyelinden daha çok faydalanmak için yeni çalışmalar içerisinde olduklarını söyledi. İlk etapta ciddi bir reklam kampanyası başlattıklarını belirten Davlatov, bu çerçevede değişik ülkelerle karşılıklı turlar düzenlediklerini, bazı ülke tv kanalarında tanıtım klipleri yayınladıklarını kaydetti. Ayrıca yabancı basın mensuplarına yönelik tanıtım turları da düzenlediklerini hatırlatan Davlatov, tanıtım çalışmaları kapsamında çok sayıda el kitapçığı ve broşür hazırladıkları belirtti. Ülke genelinde açılan turizm eğitim merkezlerinde ise bu alana deneyimli yeni elemanlar kazandırılmaya çalışılıyor.

Bu arada Dünya Turizm Teşkilatı (DTT) Özbekistan’a yönelik 2020 yılına kadar bir mastır planı hazırladı. Bununla yeni bir ivme kazması beklenen ülke turizminin 2010 yılı itibariyle önemli ölçüde gelişmesi bekleniyor. Davlatov, gelecek 5 yıl içinde mevcut turist potansiyelinin yüzde 400 artmasının beklendiği söyledi. 2005 yılında Özbekistan’a gelen yabacı turist sayısı 300 bin civarında. Bu rakamın düşük olmasında 13 Mayıs’ta yaşanan Andican olayının önemli ölçüde etkili olduğu belirtiliyor.

Özbekistan’a en çok Rusya olmak üzere, Almaya ve diğer Avrupa ülkelerinden turist geliyor. Ülkeye turist gönderen diğer ülkeler arasında ise Japonya, Hindistan, Güney Kore, Çin, Türkiye ve Arap devletleri geliyor.

Özbekistan’da tarihi eserler, turizm için asıl potansiyel teşkil ediyor. Bunun dışında doğa, kış, av ve sağlık turizmi bulunuyor. Ülkenin önde gelen doktorları tarafından uygulan değişik tedavi yöntemleri bu alana turist çekmekte.

‘TÜRKİYE’NİN TECRÜBELERİNDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ’

Öte yandan Özbekturizim, Türkiye’nin turizm tecrübe ve birikimlerinden faydalanmak istiyor. Bu amaçla iki ülke arasında turistik turlan düzenlendiğini belirten Davlatov, “Bu konuda Türkiye’den örnek alacağımız çok şey var. Türkiye’den daha çok turist bekliyoruz. Turizmimizi tanıtmak için de Türkiye’den bir grup gazeteciyi getirmek istiyoruz.” dedi. Davlatov, Özbekistan’a açılan Türk otellerinin ise özellikle konaklama açısından ülke turizmine önemli bir katkı sağladığını da dile getirdi.

Özbekistan’a turist olarak gelmek isteyenler, bu ülkenin en yakın konsolosluk ve büyük elçiliklerinin bulunduğu yerlere başvurarak kısa sürede vize alabilecek. Bu arada mart ayı itibariyle baş vurular internet üzerinden de yapılabilecek.