Özbekistan’da alternatif enerji teknolojisi fuarı

Özbekistan'da ilk kez düzenlenen alternatif enerji teknolojisi fuarı bugün başkent Taşkent'te törenle açıldı.

9-11 Mart tarihleri arasında İntercontenintal Oteli’nde açık kalacak uluslararası fuarda katılımcı firmalar, daha az enerji harcayan araç-gereçler ve kısa yolda enerji üretimi sağlayan proje ve aletler sergiliyor. Açılan standlarda ayrıca güneş enerjisinden üretilen elektriği depolayan aküler, çabuk ısınan kalorifer petekleri ve güneş enerjisiyle sıcak su temin eden alternatif cihazlar sergilendi.

Güneş enerjisi kaynaklı proje ve teknolojinin ağırlıkla sergilendiği fuara, Taşkentliler büyük ilgi gösterdi. Özelikle enerji tasarrufunu sağlayan aletler ve güneş enerjisi sayesinde 100 ile 250w ‘lık enerji üreten aletler ilgi odağı oldu. Elektirik enerji hatlarının çekilemediği dağlık alanlardaki köyler için düşünülen projenin maliyeti ise 800 ile bin dolar arasın değişiyor. Fuarda güneş enerjisi ise çalışan ve çok amaçlı kullanılabilen fenerler de ilgi gördü.

Bu arada fuar dolayısıyla düzenlenen enerji konulu konferansta ise uzmanlar enerjide alternatif kaynak seçeneğine dikkat çekerek sadece gaz ve petrole bağlı kalınmaması gerektiği uyarısında bulundu. Hiçbir kaynağın sonsuz miktarda bir potansiyele sahip olmadığına işaret eden uzmanlar, her ülkede hidro elektrik, rüzgar, güneş ve nükleer enerji gibi alternatif yollarla da enerji üretiminin yapışabileceğini dile getirdiler.

Konferansta ayrıca bölgesel ve uluslararası enerji meselesi üzerinde duruldu.

“Taze enerji ve enerji tasarrufu” adlı fuara 10’a yakın ülkeden 30 dolayında firma katlıyor.