Özcan kardeşler kuş gribini yendi

Van'da kuş gribi tahlil sonuçları pozitif çıkan Doğubayazıtlı Ayşegül ve Yusuf Özcan kardeşler hastalığı yendi ve taburcu edildi.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 31 Aralık günü kuş gribi şüphesi ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Koçyiğit kardeşlerden sonra hastaneye başvuran ve tahlilleri pozitif çıkan Ayşegül ve Yusuf Özcan kardeşler 21 gün sonra hastaneden taburcu edildiler. 4 kişiyi kuş gribine kurban veren Doğbuyazıt, bu kez Özcan kardeşlerin taburcu edilmesiyle sevinçli bir haberle güne başladı.

Doğubayazıt ilçesinde başlayan kuş gribi salgını ile birlikte Doğubayazıtlı Şamil Özcan, eşiyle birlikte 8 çocuğunu kuş gribi şüphesiyle Doğubayazıt Devlet Hastanesi ardında YYÜ Araştırma Hastanesi’ne kaldırmıştı. Araştırma Hastanesi’ne Özcan ailesine uygulanan tedavilerden sonra Ahmet, Mehmet, Mustafa, Hakan, Rümeysa ve eşi Refika Özcan birkaç gün sonra taburcu olurken tahlil sonuçları negatif çıkan 16 yaşındaki büyük kızları Hatice Özcan’a kavuşmanın sevincini yaşamışlardı. Özcan ailesi Hatice kavuşmanın ardında tahlilleri pozitif çıkan bir ara durumu ağırlaşarak yoğun bakımda tedavi gören çocukları Ayşegül ve Yusuf’a kavuşmanın sevincini yaşıyor.

Baba Şamil Özcan, tahlil sonuçları pozitif çıkan çocukları Ayşegül ve Yusuf’un da kuş gribini yenmesinin kendilerini sevindirdiğini belirterek, “Ailemin tüm fertleri ile 21 gün sonra bir araya gelmemiz beni mutlu etti. 21 gün önce 8 çocuğum ve eşimi hastaneye kaldırılırken ruh halim hiç iyi değildi. Şimdi 8 çocuğumu tekrar bir arada gördüğüm için çok mutluyum. Ayşe ve Yusuf’ta pozitif sonuçlar çıkması baba olarak beni korkutmuştu. Tüm aile fertleri olarak bir araya gelmenin sevincini yaşıyoruz. 21 gün boyunca çocuklarımın tedavisi ile ilgilenen doktorlara, hemşirelere ve tüm sağlık personeline teşekkür ediyorum” dedi.

ARAŞTIRMA HASTANESİ’NE 2 POZİTİF OLMAK ÜZERE 25 KİŞİ TEDAVİ GÖRÜYOR

YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Avni Şahin, Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi’nde başlayan kuş gribi vakaları üzerine hastanelerine yoğun bir hasta sevkıyatının olduğunu söyledi. Şahin, 4 kişinin ölümüne sebep olan kuş gribi salgını dolayısıyla hastanelerine 591 kişinin bu şüphe ile başvurduğunu dile getirerek, “Bu başvurulardan 120 kişi ayakta tedavi edilerek koruyucu tedavi uygulandı. Hastanemizde şu an 17’si çocuk olmak üzere toplam 25 kişi kuş gribi tedavisi görüyor. Dün akşam 14’ü çocuk olmak üzere 18 kişiyi taburcu ettik. Böylece bugüne kadar 103 hastamızı taburcu etmiş olduk” dedi. Başhekim Şahin yarın YYÜ Rektörü Yücel Aşkın’ın kuş gribi ile ilgili bir basın açıklaması yapacağını sözlerine ekledi.

Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Faik Öner de 4 kişinin ölümüne sebep olan kuş gribi hastalığına karşı başarılı bir mücadele yürütüldüğünü söyledi. Çocuk servisinde halen 17 çocuğun tedavi gördüğünü ifade eden Öner, “Bunlardan Muhammet Özcan ile Yusuf Tunç pozitif vakalar. Durumları şu an iyi. Yoğun bakımda kalan hastamız yok. Tahlil sonuçları pozitif olan Yusuf ve Ayşegül Özcan bizde 21 gün boyunca tedavi gören bir ara yoğun bakıma alınan hastalarımız iyileşti bunları taburcu ettik. İlaç tedavilerine devam edeceklerdir. Yusuf ve Muhammet’inde sağlık durumları gayet iyi. Diğer çocuklarımızda ciddi bir problem yok” şeklinde konuştu.