Özcan Yarımağan’a eleştiri oklarını doğrulttu

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'ın sınav sorularının bu yıl farklı olacağı yönündeki açıklamalarının öğrencilerinin psikolojisini bozduğunu ve açıklamaların talihsizlik olduğunu söyledi.

Özcan, ÖSYM Başkanı Yarımağan’ın yaptığı açıklamaları eleştirdi. Özcan, yapılan açıklamaların sınava girecek öğrencilerin moral motivasyonunu bozduğuna işaret ederek, “ÖSYM’nin ÖSS sistemini arapsaçına çevirdiği yetmiyormuş gibi, bir de ÖSYM başkanının böylesine umut kırıcı açıklamaları gençleri olumsuz etkilemiştir. ÖSS zaten üniversite adayları için başlıbaşına bir çiledir. Çilekeş adaylar da ne yazık ki ÖSYM’nin her yıl değiştirdiği ÖSS sisteminin altında ezilmektedir.” dedi.

Yarımağan tarafından gündeme getirilen lise son sınıflara bitirme sınavı konulması yönündeki öneriyi eleştiren Özcan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in de sınav sistemini kaldırılması yönündeki açıklamalarının olduğunu hatırlattı. Bakan Çelik’in sınav sistemini kaldırma yönündeki açıklamalarıyla ilgili olarak daha sonra “yetkilerinin kendilerinde olmadığı” yönünde açıklama yaptığını kaydetti.

Türk Eğitim-Sen olarak, gençlerin geleceğinin 185 dakikalık bir sınavla belirlenmesine karşı olduklarına işaret ederek, “Üniversiteye girişte sınva sisteminin kaldırılmasını, eğitimde yönlendirmenin esas alınmasını ve bilinçli tercihler doğrultusunda, yapılacak üniversite öğrinimi en verimli tercih olarak görüyoruz.” diye konuştu.

Özcan, çocukları sınava katılacak öğrenci velilerinin çocuklarını başka çocuklarla karşılaştırmaları gerektiğini ifade etti. Sınavdaki başarısızlığın her şeyin sonu olmadığına işaret eden Özcan, aileler için en önemli şeyin çocuklarının sağlıkları olduğunu bilmelerini istedi. Özcan, sınava girecek öğrencilerin sınavın her şey olmadığını bilmelerini istedi. Özcan, sınavda öğrencilerin başarısız olmasının kendilerinden değil uygulanan sistemden kaynaklandığını bilmelerinin gerektiğine işaret etti.

“DERSLİK VE ÖĞRETMEN SAYISI YETERSİZ”

Özcan, Türkiye’de okula gitmesi gereken öğrenci sayısının 19 milyon 423 bin olduğunu, bunun ancak 14 milyon 482 bin 335’inin eğitim-öğretime katılabildiğini ifade etti. Özcan, 4 milyon 940 bin 665’i ders sıralarındaki yerini alamadıklarını ifade etti.

OECD standartlarına göre sınıf başına düşen öğrenci sayısının ilköğretimde 21.6, ortaöğretimde 23.9 olduğunu vurgulayan Özcan, okul öncesinde 5 bin 165, ilköğretimde 112 bin 102 ve orta öğretimde 26 bin 159 olduğuna işaret etti. OECD ülkelerine göre öğrenci başına düşen öğretmen sayısının Türkiye’nin üç katı olduğuna işaret eden Özcan, Türkiye’de öğretmen açığının 250 üzerinde olduğunu hatırlattı.

“OKULLARDA ŞİDDET ARTIYOR”

Özcan, bu eğitim ve öğretim yılında okullardaki şiddetin önlenmesine yönelik olarak bakanlık tarafından alınan önlemin yetersiz olduğunu söyledi. Sendika olarak bin 136 öğrenci üzerinde yaptıkları “Şiddet ve Taciz” konulu anket çalışmasında öğrenciler en fazla mafya dizilerini izlediğinin ortaya çıktığını hatırlattı.

Şuayip Özcan, sözleşmeli öğretmenlik, atamalar, meslek liselerinin durumu ve yetkili sendika olmalarıyla ilgili değerlendirmelerde de bulundu.