Özel Aziziye Fen Lisesi’nden uluslararası başarı

Arjantin'de düzenlenen 53. Uluslararası Matematik Olimpiyatı'na katılan 6 kişilik Türk takımında Aziziye Fen Lisesi'nden 2 öğrenci yer aldı.

Arjantin’de düzenlenen 53. Uluslararası Matematik Olimpiyatı’na katılan 6 kişilik Türk takımında Aziziye Fen Lisesi’nden 2 öğrenci yer aldı. Aziziye’nin öğrencilerinden Yunus Emre Demirci, olimpiyatlardan gümüş madalyayla döndü, Mehmet Akif Yıldız ise bronz madalya kazandı.

        Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 27 Kasım’da düzenlenen ödül töreni ardından TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ile Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden öğrencileri Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Kabulde öğrencilerle tek tek tanışan ve devam ettikleri okullar hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, öğrencilerin ileride çok daha büyük başarılara imza atacaklarına olan inancını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, öğrencilerin bir bölümünün ileride bilim adamı olacağını söyledi.

        Madalya kazanan öğrencilere Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı (YGS)’na girmeden fen ve mühendislik dallarındaki yükseköğretim programlarından birine doğrudan yerleştirme hakkının verildiğinin hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, söz konusu düzenlemenin başarıyı tanıma ve teşvik anlamı taşıdığına vurgu yaptı.