(ÖZEL) ‘Güney Asya Türkiye’yi ihya eder’

Bati dünyasinin dünya politikasindaki miadini belki bir 10 yil sonra yitirecegine inandigini söyleyen Ekber, bu tarihten sonra ekonomik ve kültürel olarak Asya ülkeleri ile iyi entegre olabilmis ülkelerin dünya politika ve ekonomisinde etkili olacagini da sözlerine ekledi.

1991 Hindistan’in Tamil Nadu eyaletinde bir Tamil militaninin el bombasi atmasi sonucu öldürülen zamanin Basbakani Rajiv Gandhi’nin danismanlarindan olan Ekber, Rajiv Gandhi ile birlikte en büyük hayallerinin Türkiye, Iran, Pakistan ve Hindistan ve hatta Banglades ile ortak pazarini kurmak oldugunu ama zamanin siyasi sartlarinin elvermemesi ve Gandhi’nin öldürülmesi ile bu projeyi basaramadiklarini dile getirdi. Bu projenin canlandirilmasi halinde 1 milyar 600 milyonu asan bir nüfus ile dünyanin en büyük pazarlarinda sahip olacaklarini dile getiren Ekber, batiya daha çok adapte olmus bir Türkiye’nin teknik altyapi ve yönetim tecrübesi ile, Iran, Pakistan, Hindistan ve Banglades’in gene altyapi , is gücü, ve genis is alanlari ile projeye destek vererek dev bir ticari döngü olusturabileceklerini belirtti.

Ama son yillarda Türkiye ve Hindistan’in ticari olarak yakinlasmaya basladigini söyleyen Ekber, Türkiye’nin AB yolunda kararli adimlarla ilerlerken dev pazarlar olan Hindistan, Pakistan, Iran gibi güney blogu ülkeleri ihmal etmemesi gerektigini söyledi. Bu konunun uzmanlarindan olan Jawaharal Nehru Üniversitesi Uluslararasi Iliskiler Okulu profesörlerinden Kamal Aron Mitra Chenoy da Ekber ile ayni fikirleri paylasiyor.

Bir uluslararasi iliskiler uzmani olarak olayi degerlendiren Chenoy, ekonomisi gün geçtikçe iyiye giden bir ülke olan Türkiye’nin eger ticari yayilim politikasini iyi ayarlarsa ilerde dünyanin sözü dinlenir ülkelerinden biri olacagini dile getirdi. Dünyanin kültür olarak en köklü medeniyetlerinden biri olan Türkiye’nin batiya adapte olmasinin yaninda dogu ile irtibatinin çok zor olmayacaginin altini çizen Chenoy, su siralar bati dünyasi ve AB ile çok mesgul olan Türkiye’nin çok yakininda bulunan Güney Asya ve diger Asya ülkelerini hem ticari hem de kültürel baglar olarak ihmal etmemesinin kendisinin faydasina olacagini dile getirdi.

Hindistan ve Türkiye’nin kültürel olarak bir çok benzerliklerinin oldugunu belirten Chenoy, Türkiye’den daha hizli büyüyen bir ekonomi olan Hindistan dev pazarinda bati ülkelerinin simdiden yerlerini aldiklarinin altini çizdi. Son yillarda iki ülke arasindaki ticaretin 5 kattan fazla arttigini belirten Chenoy ama bunun beklenenin çok çok altinda olduguna dikkat çekti.

2000 yilina kadar Hindistan Türkiye arasindaki toplam ticaret 200 milyon dolari geçmezken 2005 Nisan ayi itibari rakamlari ile Hindistan Türkiye’ye 1 milyar 200 milyon dolarlik ihracat yaparken Türkiye’nin Hindistan’a ihracati 200 milyon dolar oldu. Bunda Türkiye’nin ve Hindistan’in eszamanli olarak denk gelen dis yatirimlara kolayliklar getiren kanunlari meclislerinden geçirmelerinin çok etkili oldugunu söyleyen Chenoy, AB ülkeleri ile toplam ticareti 20 milyar dolar civarinda olan Hindistan’in Türkiye ile iliskilerini artirmasinin iki ülkenin de yararina olacaginin altini çizdi.

Türkiye’nin Hindistan için AB’ye açilan bir kapi olabilecegini dile getiren Chenoy, buna karsilik Hindistan’in da Türkiye için uzak doguya açilan kapi ve hesapli isgücü olabilecegini belirtti. Hindistan’in Asya’da Çin’den sonra en hizli büyüyen ekonomi oldugunun altini çizen Chenoy, saglam bir ekonomiye sahip olan Hindistan’in her zaman Türkiye için güvenli bir sekilde yatirim yapip, girisimcilerini ülkesine güvenle davet edebilecegi bir ülke olacagina dikkat çekti.

Hindistan Enformasyon Teknolojileri sanayiinden geçtigimiz yil 20 milyar dolarlik gelir elde etti. Bu rakamin 2010 yilinda 50 milyar dolara çikmasi bekleniyor. Dünyanin 2 silikon vadisinden birine Bengalore sehrinde sahip olan Hindistan’da Microsoft, IBM, DELL ve diger büyük teknoloji devleri Siemens, Smasung, Nokia gibi sirketler Ar-Ge ve çagri merkezlerini kurmus ve isletir durumda. Her yil Hindistan’a giren yabanci sermaye artarken hükümet bunu ekonomik dengelerini bozmayacak sekilde ayarlamasini bildi. Simdiki hükümette bulunan Komünist Parti yabanci sermaye yatirimlarina soguk bakmasina karsin bir ekonomist olan Basbakan Manmohan Singh’in ekibi ekonomide dev adimlar atarak 2005 yilinda Bombay borsasini rekordan rekora tasiyarak dünyanin en çok kazandiran borsalarindan biri haline getirdi.

M.J. Akbar – Hindistan’da ve Londra’da yayin yapan The Asian Age gazetesinin Genel Yayin Yönetmeni. Kamal Aaron Mitra Chenoy ise Jawaharlal Nehru Üniversitesi Uluslararasi Iliskiler Profesörü.