Özel güvenlikte sıkıntılar devam ediyor

İçişleri Bakanlığı'ndan gerekli izinleri alarak özel güvenlik kursu ve güvenlik hizmetleri vermeye başlayan Soysal Güvenlik Sistemleri Eğitimi(SGSE) yetkilisi emekli binbaşı Hadi Büyükaytan özel güvenlik konusunda hala sıkıntıların devam ettiğini söyledi.

Güvenlik görevlisi olacak adayların taşıması gereken nitelikler de arttırılarak sertifika zorunluluğu getirildiğini belirten Büyükaytan, sertifika sahibi olmayanların güvenlik görevlisi olarak çalışmasının 2006 yılının Ocak ayından itibariyle imkansız hale geldiğini kaydetti.

Güvenlik hizmetlerinin emniyet teşkilatından alınıp özel şirketlere devrinin jandarma ve emniyet teşkilatını rahatlatmasının yanı sıra birçok kişiye de iş imkânı sağladığını hatırlatan Hadi Büyükaytan, ancak şu an kadar ki istihdamların yetersiz olduğunu ifade etti.

Güvenlik Şirketi olarak kursiyerlerine 90 ve 120 saat olmak üzere silahlı ve silahsız eğitim verdiklerini belirten Büyükaytan, “Bunun dışında değişik yerlere tarihi ve turistik geziler düzenliyoruz. Kursiyerlerimizin en iyi şekilde eğitimden geçmesi için çabalıyoruz. Onların işlere yerleştirilmesi konusunda çabalıyoruz. Ancak şu anda özel güvenlikçi istihdamının yetersiz olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden tüm kurum ve kuruluşlarımızdan destek bekliyoruz” dedi.