Özel mezarlığa izin çıktı

Türkiye’nin ilk özel mezarlığı İstanbul’da kuruluyor. İngiltere ve Amerika’da da uygulanan özel mezarlık sisteminin İstanbul’da yapılabilmesi için gerekli izin çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi geçtiğimiz cuma günü özel şahısların mezarlık kurup işletmesine izin veren kararı onayladı. Buna göre belediyelerin imar planında mezarlık yeri olarak ayrılan araziler, 50 dönümden az olmamak kaydıyla özel sektör tarafından mezarlık olarak işletilebilecek. Mevcut mezarlıklara bitişik arazi sahipleri için 50 dönüm şartı aranmayacak. Özel kabristanlığa izin veren yönetmelik Temmuz 2004’te yürürlüğe giren 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7. maddesinin S bendindeki ‘işletmek veya işlettirmek’ ifadesine dayanılarak çıkarıldı. Danıştay’ın daha önce iptal ettiği özel mezarlık kurma engeli de yönetmelikte şu formülle aşıldı: Arazi sahibi, mezarlık olarak işleteceği sahanın mülkiyetini belediyeye devredecek. Belediye de 50-100 yıllık gibi sürelerle bu araziyi mezarlık olarak kullanma ve işletme hakkını arazi sahibine tahsis edecek. Cenaze sahipleri ücreti belediyeye yatıracak, belediye de bunu sözleşme gereği özel mezarlık işletmecisine aktaracak. Daha önce Danıştay’ın özel kabristan kurmayı iptal gerekçesi cenaze yakınlarının ücreti doğrudan işletmeciye ödemesiydi. Yönetmelik, İstanbul Valisi Muammer Güler’in onayından sonra yürürlüğe girecek.

Daha şimdiden İstanbul’un özel mezarlık yerleri ve işletmesine talip olanlar ortaya çıktı. Karacaahmet, Eyüp ve Edirnekapı mezarlıklarının bitişiğindeki arazi sahipleriyle anlaşan bir işletmeci, “Ben bu yönetmeliği uzun süredir bekliyordum. Vali onayladığı gün buraları özel mezarlık olarak işletmeye açacağım. Ümraniye Samandıra ve Avcılar’da da imar planlarında mezarlık yeri olarak gözüken geniş alanlar mevcut. Buralar da işletmeye açılabilir.” dedi. Avcılar’da bir otomobil firmasının bayiliğini yapan iki kardeş de Avcılar’da özel bir mezarlık yeri kurmak için Büyükşehir’den çıkan yönetmeliği valiliğin onaylamasını bekliyor.