Özel Öğretim Derneği: Dershane kapatma totaliter zihniyetin ürünüdür

Özel Öğretim Derneği (Özder) Başkanı Ahmet Akça, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili çıkarılmak istenen yasaya sert tepki gösterdi.

Özel Öğretim Derneği (Özder) Başkanı Ahmet Akça, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili çıkarılmak istenen yasaya sert tepki gösterdi. Akça, “Devletin derinliklerinden sökülüp atılamamış, yasakçı, totaliter, baskıcı bir zihniyetin ürünüdür.” dedi.

Ahmet Akça, dershanelerin kapatılmasını sağlayacak yasa taslağına ilişkin Cihan Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Akça, Türkiye’de dershane ve etüt merkezlerinin yasayla kapatılmasının fakir, dar gelirli aile çocuklarının iyi bir üniversite kazanma hayalini yok edeceğini söyledi. Akça, “120 bin öğretmen ve 29 bin derslik açığının olduğu bir ortamda, eğitimin eksiğini ve aksayan yönlerini tamir eden bu kurumları kapatmak, özel ders almayan ve özel okula gitmeye güç yetiremeyen öğrencileri çaresizliğe mahkum etmek olacaktır.” diye konuştu.

Dershanelerin sadece kurs veren, sınava hazırlayan kurumlar olmadığına dikkat çeken Akça, “Aynı zamanda gençleri eğitim ortamında buluşturan, onlara rehberlik eden, onlara danışmanlık eden kurumlardır. Bu kurumlar ortadan kalktığında, ülke geneline adil bir şekilde yayılmamış olan eğitim kalitesinin sonucu olarak ciddi bir fırsat eşitsizliği doğuracaktır. Gençler okul sonrası aktivasyonlarında sokağa itilmiş olacak. Bugüne kadar ücretsiz aldıkları aile rehberliği, eğitim danışmanlığı gibi birçok hizmetten yoksun olacaklardır.” şeklinde konuştu.

İmam hatip liseleri kapatılarak fakir dindar Anadolu insanının önünün kesilmeye çalışıldığı dönemi hatırlatan Akça, şöyle devam etti: “Şimdi çok şükür bu engellemeden kurtulduk. Ancak imam hatipli öğrencilerin üniversiteye yerleşmede yegane dayanağı olan dershaneler kapatılarak, aynı gençlerin, başka bir şekilde üniversiteye yerleşmelerinin önü kesilmiş olmayacak mı? Çünkü meslek liselerinde ve imam hatip liselerinde kültür dersleri az verilmektedir. Bu derslerin telafisi dershanelerde olmaktadır. Bu durum sadece imam hatip öğrencilerinin üniversiteye yerleşme oranı ile dershaneye girme oranı karşılaştırılsa ortaya çıkar.”

‘YASA, DERSHANELERİ MERDİVENALTI HALE GETİRİR’

Çıkarılmak istenen yasanın, dershaneleri ve etüt merkezlerini ortadan kaldırmayacağını ifade eden Akça, “Sadece bu yasayla kontrol altında denetlenebilen, vergisi alınan bir sektörü tamamen denetimsiz, illegal, merdiven altı bir sektör haline getirir. Çünkü yasa dershaneciliği ve etüt merkezlerini ortaya çıkaran nedenleri yok etmek, gidermek üzere hazırlanmış bir yasa değil, tamamen yasaklama üzerine kurgusu yapılmış bir yasadır.” ifadelerini kullandı.

Dershanelerin ani bir kararla sürece yayılmadan kapatılmak istenmesinin çatışma riskini beraberinde getireceğine dikkat çeken Akça, “Beklentimiz sayın Milli Eğitim Bakanımızın daha önce kamuoyu ile paylaştığı bu kurumların eğitim kurumları vasfından çıkartılarak serbest kurumlar olarak ticari faaliyetlerine devam etmesidir.” şeklinde konuştu.