Özel okullar vergi indirimi istedi!

Türkiye Özel Okullar Birliği Sınav Yürütme Kurulu'nun düzenlediği toplantıda, batı ülkelerinin eğitim standardına ulaşabilmek için özel okullara daha fazla önem verilerek vergilerinin düşürülmesi istendi.

Özel ve resmi ilköğretim okullarının yönetici ve rehber öğretmenleriyle özel dershane yönetici ve rehber öğretmenlerinin katılımıyla İzmir Ege Palas Oteli’nde yapılan toplantıda, kurula bağlı özel okullara yerleştirmenin nasıl yapılacağı konusunda bilgi verildi.

Türkiye Özel Okullar Derneği Sınav Yürütme Kurulu Başkanı Nurullah Dal, Türkiye genelindeki 550 özel okulun 97 tanesinin kendilerine bağlı olarak öğrenci kaydı yapacağını belirterek, “Kayıtlar 6 Şubat tarihinde başladı, 28 Şubat mesai bitiminde sona erecek. Özel okullara öğrenci seçme ve yerleştirme işlemi, öğrencinin OKS’de elde ettiği sonuca göre yapılacak.” dedi.

Dal, Türkiye’de özel okulların oranının devlet okulları içinde yüzde 1.9 olduğunu belirterek, “Gelişmiş batı ülkelerinde bu en az yüzde 20’dir. Milli Eğitim bakanları arasında özel okullara en fazla desteği şimdiki Bakan Hüseyin Çelik veriyor. Çalışmaların da bizim görüşlerimizi de alıyor. Bundan dolayı kendisini destekliyoruz ve teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Özel okullarda KDV oranının yüzde 8’lerden yüzde 1’e düşürülmesini isteyen Nurullah Dal, “Batı ülkeleri, eğitimdeki kaliteyi ve ilerlemeyi bu yolla sağladı. Özel okullar açılmasa, devlet açmak zorunda, Bu sebeple özel okullardan gelir vergisi tamamen kaldırılmalı ve kolaylıklar sağlanmalıdır.” dedi.

Toplantıya İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Öğretim Kurumları Şube Müdürü Şerif Ağaoğlu, Özel St. Joseph Fransız Lisesi Müdürü Serhat Yalamanoğlu, Özel Gelişim Lisesi Müdürü Ayşegül Ülker, Özel Çakabey Lisesi Müdürü Hafize Bozok, Özel İzmir Amerikan Koleji Müdürü Anet Gomel, Özel Tevfik Fikret Lisesi Müdürü Mehmet Ali Atakan, Özel Ege Lisesi Müdürü Yavuz Kahraman, Türkiye Özel Okullar Birliği’nden Yusuf Tavukçuoğlu ve Cem Gülhan da katıldı.