Özel Şehzade Mehmet Anadolu Lisesi Comenius kapsamında Romanya’ya gitti

Manisa Özel Şehzade Mehmet Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin Avrupa Birliği (AB) Yaşam Boyu Öğrenim-Comenius projeleri kapsamında yaptıkları toplantıların final etabı Romanya'da sona erdi.

Manisa Özel Şehzade Mehmet Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin Avrupa Birliği (AB) Yaşam Boyu Öğrenim-Comenius projeleri kapsamında yaptıkları toplantıların final etabı Romanya’da sona erdi. “Milli Parklarda Eğitim ve Öğretim” konulu projenin amacı, eğitimin her kademesindeki bireylere kalıcı doğa ve çevre sevgisi kazandırarak, gelecek kuşaklara bozulmamış ve temiz bir dünya bırakmak olarak açıklandı.
İtalya’dan A.Cecchi Tarım Lisesi, Romanya’dan Marcel Guggianu Sanat Meslek Lisesi, Polonya’dan Trzciana Mesleki Eğitim Lisesi ve Türkiye’den Şehzade Mehmet Anadolu Lisesi’nin katıldığı çok ortaklı çalışma sonucunda ürün olarak bir internet sitesi, ülke bitki örtülerinin yer aldığı bir herbaryum, her ülke dilinde basılan çevre korumayla ilgili bir kitapçık ve ortak okulların bahçesinde düzenlenen çiçek tarhları yapıldı. Proje toplantısında Türk öğrenciler, Manisa’nın geo-iklimsel yapısını anlattı, Spil Milli Parkı bölgesindeki bitki örtüsünü tanıttı, Milli Parklar Kanunu ve düzenlemelerini hatırlattı, hava ve su kirliliği üzerine sunum yaptı. Romanyalı okulun düzenlediği ikebana (Japon çiçek düzenleme sanatı) yarışması, en iyi çevreci sınıf düzenlemesi, en iyi proje araştırması gibi etkinliklere katılan Türk grubu, çeşitli sertifikalar aldı. Barlad, Neamt, Bacau, Iasi ve Bükreş gibi Romanya’nın büyük şehirlerinde koruma altına alınmış ve tarihi miras olarak UNESCO tarafından tescil edilmiş yerlerde araştırma ve gözlem yapan grup, özellikle Transilvanya bölgesinde geçirdiği üç gündeki toplantı ve alan gezilerinden memnun bir şekilde Manisa’ya döndü. Bu süre içinde Şehzade grubu, Osmanlı tarihinde yer eden anlaşmaların, savaşların ve kuşatmaların geçtiği kale ve şehirleri görme imkanı buldu. Dönüşte Bükreş Türk Şehitliği’ni de ziyaret eden Şehzadeliler, Balkanlar’a giden Türk birliğinin Manisa’dan yola çıkıp Uşak, İstanbul ve Edirne üzerinden Romanya’ya vardığını öğrendi.
Türk şehitliğinden çok etkilendiğini belirten Özel Şehzade Mehmet öğrencilerinden Nuri Erşah Buran, “Öğrendim ki dünya üzerinde 33 ülkede Türk şehitliği varmış. Bunlardan sonuncusu, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün katılımıyla bu yıl Yemen’de açılmış. Üç kıtada hüküm sürmüş, büyük mücadeleler vermiş böyle büyük bir milletin evladı olmakla gurur duydum. İnşallah biz yeni yetişen gençlik vatan, millet, din ve namus adına şehit olmuş bu insanları en iyi şekilde anlar ve vefalı birer torun oluruz.” dedi.