‘Özel sektörden 80-90 milyon dolar kaynak’

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bütçe kaynakları dışından 125 bin bilgisayar temin ettiklerini, bununda maliyetinin 80-90 milyon dolar olduğunu söyledi.

Bakan Çelik, İl Milli Eğitim Müdürleri’nden okulların eksiklerini gidermek için bütçeden gelecek para yerine kendi imkanlarıyla bunları giderme yoluna gitmelerini istedi. Çelik, Türkiye genelindeki ilk 500 firma yetkilileriyle yaptıkları görüşmeler sonrasında okullar için 125 bin civarında bilgisayar temin ettiklerini, sadece Telekom’dan 30 trilyonluk yardım aldıklarını söyledi. Çelik, okullar için 30 bin bilgisayara daha ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

Çelik, çocukların 21. Yüzyıl’a hazırlanması konusunda “sözle değil özde” iş yaptıklarını belirterek, en iyi vatanperverliğin “işini en iyi şekilde” yapmak olduğunu vurguladı. Çelik, Milli Eğitim Müdürleri’nden okullun eksiklerini gidermede bölgede bulunan sanayicilerden ve okul aile birliklerinden faydalanılmasının gerekli olduğuna dikkat çekti. Çelik, okulların ihtiyaçlarının bakanlıktan gelecek para ile giderilmesi durumunda herkesin müdürlük yapacağını belirterek, müdürlerin kendilerini kaynak bulma konusunda zorlamaları olduğuna dikkat çekti.

Çelik, müdürlerin bölgelerindeki okulların her türlü eksikliği ve faaliyeti konusunda bilgilenmelerini istedi. Çelik, müdürlerden hizmet alanları içerisindeki okulları ziyaret etmelerini ve okulların ufak eksiklerini ihale yoluyla değil kendi imkanları ile gidermelerinin daha ucuza geleceğini söyledi.

Çelik, bazı il müdürlerinin bölge milletvekillerine norm kadro uygulamasına göre eksik öğretmen sayısını söylediklerini ve milletvekillerinin bu bilgileri grup toplantısı sonrasında Başbakan Erdoğan’ın huzurunda dile getirdiklerini belirtti. Çelik, norm kadro uygulamasının Türkiye şartlarının çok ilerisinde olduğuna dikkat çekerek, bir okulda 6 saat müzik dersi olmasına rağmen o okula bir müzik öğretmeni verildiğini kaydetti. Çelik, Türkiye’de 100 öğrencisi olan okulda 12 öğretmenin görev yaptığını söyledi. Türkiye’nin bir ilindeki Çok Programlı Lise’de 8 öğrencinin bulunduğuna işaret eden Çelik, Türkiye’nin bu kadar kaynağı israf edecek kadar zengin bir ülke olmadığını ifade etti. Bakan Çelik, kendilerinin sorunları halının altına süpürmeyeceklerini, halının altında olan pislikleri temizlemek için var olduklarını vurguladı.

Çelik, Köy Alt Yapılarını Destekleme (KÖYDES) Programına ayrılan kaynağın yüzde 10’nunu köy ilkokullarına almak için çalıştıklarını ifade etti. Bakan Çelik, köylerdeki kötü durumda bulunan ilköğretim okullarını bu şekilde tamir ve bakımını daha kolay bir şekilde yapabileceklerini ifade etti.

Program sonrasında Milli Eğitim Bakanı Çelik’e İl Milli Eğitim Müdürleri adına İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey tarafından, il milli eğitim müdürlerinin özlük haklarında yaptığı iyileştirmeden dolayı plaket verdi.

Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürleri tarafından hazırlanan doğum günü pastasını kesti. Bakan Çelik, kendisinin doğum tarihin 5 Mart olduğunu belirterek, “Önemli olan uzun yaşamak değil , dolu dolu yaşamak” dedi.