Özelleştilecek köprüler için yabancı firmalar sırada!

Otoyollarla birlikte özelleştirilecek olan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerine yabancı firmalar talip.

Önümüzdeki yıl yapılacak olan karayolları (otoyolar) ve köprülerin işletmesi ihalelerine Japon, İtalyan, İspanyol, Portekiz ve Avustralya firmalarının yoğun ilgisinin olduğu öğrenildi.
Bu satışlar için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) danışmanlık yapan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB) Genel Müdürü Halil Eroğlu, köprü ve otoyolların satışının gelecek yılın ilk altı ayında tamamlanacağını söyledi. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin özelleştirilmesine yabancı firmaların büyük ilgi gösterdiğini açıklayan TSKB Genel Müdürü Eroğlu, yabancıların büyük gruplar olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:
“Köprü ve otoyolların satışı 2008 yılının ilk altı ayında gerçekleşip, yılın sonuna kadar da bunların yeni alıcılarına devrinin yapılacağını öngörüyoruz.
Dünyanın çeşitli ülkelerinden çok büyük gruplar alıcı olarak varlar. Bu şirketlerin en önemlileri Japon, İtalyan, İspanyol, Portekiz ve Avustralya firmaları. Bu kadar yüksek bir talebin olması da bu özelleştirmenin yapılabileceğini gösteriyor. Karayolları özelleştirmesinin 2008 yılı içinde bitirilebileceğini düşünüyoruz.”

Süreyi bakanlık belirleyecek
Köprü ve paralı yol satışında kullanım süreleri için ÖİB’ye önerilerde bulunacaklarını söyleyen Halil Eroğlu, imtiyaz anlaşmalarının kaç yıl olacağına Ulaştırma Bakanlığı’nın karar vereceğini bildirdi.
Eroğlu, “İşletme süreleri 15 – 20 – 35 yıl olabilir. Hangi koşullarda ülke menfatinin daha fazla olacağına bakılacak.
İlgi gösteren firma ülkeleri olan İtalya, İspanya ve Portekiz’de otoyollar özelleştirilmiş durumda. Bu ülkeler sadece kendi ülkelerinde değil, Amerika ve Avustralya’da da bu işleri yapıyorlar. Bu nedenle onların modellerine bakacağız. Ülke menfaatimize en uygun modeli seçeceğiz” dedi.

‘Yerli ortak arıyorlar’
Bu tür satın almalarda yabancıların Türkiye’yi Doğu’ya açılan bir kapı olarak gördüklerini söyleyen Eroğlu, gelecekte Asya ve Ortadoğu’ya gitmek istediklerini söyledi. Yabancıların köprü ve paralı yolların alımında yanlarına yerli ortak almak istediklerini anlatan Eroğlu, şöyle konuştu:
“Özelleştirmelere talip olan yabancılar mutlaka bir yerli ortak istiyor. Çünkü yabancının yalnız başına gelip Türkiye’de bu işleri yapması mümkün değil. Yerli ortak tercih ediyorlar.