Özgür-Der basörtüsü yasagini protesto ettti

ANKARA - Özgür Düsünce ve Egitim Haklari Dernegi (ÖZGÜR-DER) üyesi bir grup, kamusal alanda bas örtüsü yasagini protesto etmek amaciyla eylem yapti.

Sloganlarin ardindan ÖZGÜR-DER Baskani Ayhan Türk, basin açiklamasini okudu. Yasak nedeniyle YÖK’ü elestiren Türk, “Ramazanin son günlerinde, basörtüsü gibi Allahin emri olan degerin birtakim politik hesaplar, ‘sark kurnazligi’ türünden siyaset anlayislarinin birer ayak oyunu olmasina asla müsade etmeyecegiz.” seklinde konustu.

Türk, YÖK’ün kilik -kiyafet genelgeleriyle basörtülü ögrencileri üniversitelere almadigini ve yüz binlerce üniversite ögrencisini basörtülü oldugu için açik bir zulme ugrattigini söyledi. Islami kimlikleri ve basörtüsü yasagina karsi çikmasi sebebiyle yüzlerce ögretim üyesini görevden attigini; katsayi zulmüyle Imam-Hatip liselerinin önünü kestigini dile getiren Türk, “Egitimi parali kilan, çesitli bahanelerle binlerce ögrenciye açilan haksiz sorusturmalara ses çkatrmayan YÖK, sira yolsuzlukla gelince sessiz kaliyor. Rektörlerin sistemi arkalarina alarak, herkese açiktan meydan okumasi ve suçlu bulunan bir rektörü kollamasi, kesinlikle bilim adina gösterilen bir gayret degil.” diye konustu.

Yüzüncü Yil Üniversitesi Rektörünün yolsuzlukla suçlanmasini hatirlatan Türk, “Cumhuriyeti korumak ve kollamak adina sahiplenenler bilsin ki; hiçbir zulüm ilelebet muhfaza edilemez. Biz her türlü haksizliklara karsi; Islami kimligimizi ve basörtüsü ourumuzu korumak için mücadelemize devam edecegiz.” seklinde konustu.