‘Özgürlükleri kısma niyetinde değiliz’

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Terörle Mücadele Kanunu'nda (TMK) yapılan değişikliklerin özgürlükleri kısıtladığı yönündeki kaygılara katılmadığını söyledi.

TBMM’de gazetecilerin sorularını cevaplayan Cemil Çiçek, TMK’da yapılan değişikliklerin özgürlükleri kısıtladığı yönündeki kaygılara katılmadığını ifade etti. Çiçek, bu kaygıların sık sık dile getirilmesi üzerine çok sayıda toplantı yapıldığını, hem AK Parti’de, hem de Başbakan Erdoğan’ın başkanlığında yapılan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’na katılanlar arasında önemli değerlendirmeler yapıldığını kaydetti. Bakan Çiçek, bu tür endişeleri taşıyanların hazırlanan kanun metnini iyi okuması gerektiğini söyledi.

TMK’da terörün tanımını değiştirmediklerini, değiştirmeyeceklerini en baştan beri söylediklerini ifade eden Çiçek, “Terörün tanımını değiştirirsek, karara bağlanan dosyalar tekrar gündeme gelebilir. Bu da yaragıya yeni bir külfet getirir. Terörün tanımını en azından bu teknik zaruret yüzünden değiştirmeyeceğimizi söyledik. Dolayısıyla birinci madde değişmediğine göre ondan sonraki maddeleri bu madde ışığında değerlendirmek gerekir. Halbuki herkes bu maddeyi çıkararak aşağıdaki maddeler üzerinde kafa yoruyor. Bu bence doğru değil” şeklinde konuştu.

Bakan Çiçek, kanundaki maddelerde yazılı fiillerin suç olabilmesi için öncelikle cebir ve şiddet içermesi gerektiğini vurguladı. Çiçek, bu eylemlerin terör örgütünün amaçlarıyla bağlantılı yapılmış olmasının önemli olduğuna işaret etti. TCK’da yer alan bazı suçların hem terör örgütünün amaçları doğrultusanda işlenebileceğini, hem de adiyen bireysel olarak işlenebileceğini dile getiren Bakan Çiçek, intihar eylemi ile orman yakmayı örnek olarak gösterdi. Bakan Çiçek, şöyle konuştu: “Arzu etmiyoruz ama insanlar çeşitli nedenlerle bireysel olarak intihar edebilir. Birinin telkiniyle olabilir, kendi kararıyla olabilir. Ama intihar bombacısı sözkonusu olduğunda, ikisinde de intihar vardır. Terör örgütünün amacıyla, terör örgütünün kararıyla, onun yönderdirmesiyle işleniyor. Bu, bu kadar açıktır. Bu kanunda yine var. Yine arzu etmiyoruz ama orman içinde, etrafında yaşayan köylüler, şu veya bu sebeble ormanı yaktı diyelim. Tarla açmak için. Bu bireysel bir olay. Ama terör örgütüyle bağlantılı yaptığınız zaman bu bir terör eylemi oluyor. Bu ikisi birbirinden farklıdır.”

Bütün bu hükümlerin iyi anlaşılmasının, terörün tanımını içeren birinci maddenin iyi özümsenmesinden geçtiğini belirten Bakan Cemil Çiçek, şunları söyledi: “Kimsenin tereddüt etmesine gerek yok. Kimse özgürlükleri kısıtlama niyetinde edğil, böyle bir çaba yok. Ama bugünkü gazetelere baktığımda Güneydoğu’da yine bir şehidimiz var. Herkez bu gerçekleri göz önüne alarak yorumlamalıdır. Biz de bu ülkede yaşıyoruz. Özgürlüğe bizim de ihtiyacımız var, güvenliğe herkesin ihtiyacı var. Bu ikisini birlikte değerlendirelim. Hükümet bu konudaki hassiyeti bugüne kadar hep gösterdi. Bugün de gösteriyor”