Özkoç: Dershaneler çocukları eşit eğitime hazırlıyor

TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi, CHP Sakarya milletvekili Engin Özkoç, dershanelerin iyi eğitim koşullarının olmadığı yerlerde çocukların geleceği olduğunu söyledi.

TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi, CHP Sakarya milletvekili Engin Özkoç, dershanelerin iyi eğitim koşullarının olmadığı yerlerde çocukların geleceği olduğunu söyledi.

Özkoç, dershane ve etüd merkezlerinin kapatılmak istenmesine tepki gösterdi. Hükümeti, imkanları dar olan, aynı eşit koşullardan faydalanamayan insanların geleceğini düşünmeye davet ettiklerini ifade eden Özkoç ” Dershaneler eğitim sisteminin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Yukarıdan bir emirle kapatılamaz. Eğitim sistemi düzelir ve dershanelere gereksinim olmazsa zaten kendiliğinden kapanır.” dedi.

Bu konuda, hem hükümetin, hem muhalefetin soğukkanlı olması gerektiğini vurgulayan Özkoç, şunları kaydetti: “Bizlerde bu olaya yaklaşırken ‘bu sadece hükümetin aldığı bir karardır ve biz bunun üzerine giderken bir muhalefet anlayışıyla illaki hükümeti eleştireceğiz’ diye gitmemeliyiz. Çünkü bu çocuklarımızın geleceğidir. Güneydoğu’da ve Anadolu’nun bir çok bölgelerinde iyi eğitim koşullarının olmadığı yerlerde dershaneler çocuklarımızın geleceğidir. Dershaneler çocuklarımızı eşit eğitime hazırlıyor. Hükümeti bir anlayışa davet etmek gerekiyor. Milli Eğitim Komisyonu’nda bizim görevimiz muhalefet olarak bu anlayışta hareket etmek. Orada bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir.”

“HÜKÜMET BİR SÜRE DAHA DÜŞÜNSÜN”

Hükümeti bir süre daha düşünmeye davet eden Özkoç, açıklamasını şöyle devam etti: “Biz hükümete bunu bir süre daha düşünmeye, öğrencilerimiz, ailelerini düşünmeye, imkanları dar olan aynı eşit koşullardan faydalanamayan insanların geleceğini düşünmeye davet ediyoruz. Bu süreci Milli Eğitim Komisyonu’nda sürdüreceğiz. Ancak, sürdürdüğümüz bu anlayış daveti karşılık bulmaz ise Türkiye’deki tüm öğrenci ailelerini, bundan zarar görecek tüm insanları kendi tepkilerini uygun bir biçimde dile getirmelerinin de doğru olduğunu düşünüyorum.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’deki tüm sivil anlayışlarla kavgası olduğunu savunan Özkoç, açıklamasını şöyle tamamladı: “Başbakan’ın kendini ifade eden, insana dokunan, insanın yüreğine dokunan, insanın geleceğine dokunan, insanın özgürlüğüne dokunan, tüm anlayışlarla kavgası vardır. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla faturayı Türkiye’nin çocuklarına çıkarmaktadır. Dershaneler eğitimin bir sonucudur. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkiye’de eğitimle ilgili başarısızlıklarının bir sonucudur. Bu sonucu birilerine kesmek kesinlikle doğru değildir. Bence bir şeyleri kapatması gerekiyorsa su sonucu yaratan üyelerine ceza vermesi gerekiyor. Dönüp kendi Milli eğitim Bakanlığı’na bakmalıdır.”