Özkök’e suikasti CIA önledi

CIA, 3 Şubat 2004'te “Genelkurmay Başkanı Özkök'e suikast yapılacak” dedi.

Önlem alındı. Özkök’ün güzergahı bile değiştirildi. Eylem gerçekleşmedi. Pazartesi günü piyasaya çıkacak olan Chronicle Dergisi’nde, Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök ile ilgili, ilginç bilgiler ve korkunç bir iddia yer aldı. Hilmi Özkök’ün hayat hikayesinin yer aldığı yazının sonunda, görevi sırasında karşılaştığı zorluklara da yer verildi. Özkök’ün “Çok ciddi bir fiziki eylem” tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı belirtilen yazıda, bu bilginin Amerikan İstihbarat Servisi CIA tarafından, emniyet ve istihbarat yetkililerine bildirildiği, Ankara Merkez Garnizon Komutanı Tümgeneral Fehmi Büyükbayram’ın yoğun çabaları ve aldığı önlemlerle tehlikenin ortadan kaldırıldığı vurgulandı.

KOMUTANLARLA TERS DÜŞTÜ

Tümgeneral Büyükbayram’ın tehlikeyi önlemek için Özkök’ün yol güzergahını değiştirdiğinin ve yoğun güvenlik önlemleri aldığının bildirildiği yazıda şu ilginç bilgiler yer aldı: “2003 ve 2004 yılları, hem Özkök Paşa için, hem de Türkiye için zor yıllardı. Dört kuvvet komutanı ile emekli orgeneral Özkök ayrı düşmüştü. Şener Eruygur, Aytaç Yalman, İbrahim Fırtına ve Özden Örnek paşalar ortak hareket ediyor, hükümete en azından muhtıra verilmesini istiyorlardı.

EMNİYET, ASKERE BİLDİRDİ

2003-2004 kışında Ankara adeta cadı kazanı gibiydi. Bütün herkes Jandarma Genel Komutanlığı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’nda yaşanan hareketliliği konuşuyordu. İşte tam bu günlerde, 3 Şubat 2004’te CIA, Ankara’daki üst düzey görevlisiyle istihbaratı uyardı. Özkök Paşa’ya karşı bir suikast yapılacaktı. Sabri Uzun’un başkanlığını yaptığı Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı harekete geçti. Eylem, Ankara Merkez Garnizon Komutanı Tümgeneral Fehmi Büyükbayram’ın da yoğun çabalarıyla sonuçsuz kaldı.

GÜZERGAH DEĞİŞTİRİLDİ

Tümgeneral Büyükbayram, Özkök Paşa’nın kullandığı yol güzergahını değiştirdi. Yoğun güvenlik önlemleriyle de girişimi başarısız kıldı. Yine aynı tarihlerde Hilmi Özkök’ün sağlığının bozulduğu dedikoduları yayıldı. Amaç Genelkurmay Başkanı’nı istifaya zorlamak veya sağlık raporuyla görevden ayrılmaktı. Özkök Paşa’nın bu girişimlere cevabı, F-16’ya binip uçmak ve denizaltıyla dalmak oldu. Kendisini bertaraf etmek isteyenlere mesajını vermişti: “En zorlu koşullarda bile görev yapabilecek durumdayım!..