Özürlü gence ‘askerlik yapabilir’ raporu verildi

Diyarbakır Askeri Hastanesi, yüzde 80 zihinsel özürlü gence 'askerlik yapabilir' raporu verdi.

Diyarbakır Askeri Hastanesi, yüzde 80 zihinsel özürlü gence ‘askerlik yapabilir’ raporu verdi.

Muş’un Korkut ilçesinde ikamet eden, 2 yaşındayken menenjit hastalığı geçiren Ferit Tuğrul’un (23) ailesi, o dönemde çocuklarını çeşitli hastanelere götürdü. Van, Elazığ ve Ankara’da da tedavi gören Ferit Tuğrul’un beyninde ciddi hasar oluştuğu tespit edildi.
Ailenin müracaatı üzerine Ferit Tuğrul’u muayene eden heyet, yüzde 80 ağır özürlü raporu verdi. Bir süre önce gelen celp kağıdı üzerine, aile, raporla birlikte Muş Askerlik Şubesi’ne gitti.
Tatvan Askeri Hastanesi’ne sevk edilen Ferit Tuğrul, Diyarbakır Askeri Hastanesi’ne sevk edildi. Diyarbakır Askeri Hastanesi’nde Tuğrul’u muayene eden doktorlar, ‘Askerlik Yapabilir’ raporu verdi. Alınan raporla birlikte, tekrar askerlik şubesine giden aileye Ferit Tuğrul’un, Zonguldak’ın Devrek ilçesindeki 2. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı’na teslim edilmesine yönelik tebliğ belgesi imzalatıldı.

‘KEŞKE OĞLUM SAĞLAM OLSAYDI DA 4 YIL ASKERLİK YAPSAYDI’
Anne Sıdıka Tuğrul, 2 yaşından beri özürlü olan oğlunun bütün ihtiyaçlarını gideriyor. Sıdıka Tuğrul, Diyarbakır Askeri Hastanesi’nde verilen rapora tepki göstererek, “Keşke oğlum sağlam olsaydı da 4 yıl askerlik yapsaydı.” diye konuştu.
Çocuğunun bütün ihtiyaçlarını kendisinin giderdiğini söyleyen Sıdıka Tuğrul, “Çocuğum tek başına hiçbir ihtiyacını gideremiyor. Banyosundan tutun da elbisesini giydirmeye kadar bütün ihtiyaçlarında ben kendisine yardımcı oluyorum. Acıktığında ben ona yemek vermesem gelip kimseye aç olduğunu bile söylemiyor. Bir şey istemesini bile bilmiyor. Bu hasta haliyle askerlik yapmasını istiyorlar.” dedi.

Ferit Tuğrul’un abisi Raşit Tuğrul da kardeşinin bu haliyle askerlik yapamayacağını vurguladı. Kardeşinin yüzde 70-80 ağır özürlü raporu olduğunu belirten Tuğrul, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Buna rağmen kardeşimi askere çağırıyorlar. Köy muhtarı ile birlikte Muş Askerlik Şubesi’ne gittik. Kardeşimi getirmemi istediler. Yapılan işlemlerin ardından bize askere göndermemiz için kağıt verdiler. Kardeşimi bu haliyle asker olarak Zonguldak iline göndermemizi istediler. Yani böyle bir anlayış olamaz. Kardeşim özürlü olmasaydı, biz de onun askerlik yapmasından mutluluk duyardık. Amaçları bizleri uğraştırmak. Diyarbakır Askeri Hastanesi’nde bulunan bir yarbay, kardeşimin askerlik yapmasında bir sakınca olmadığını söylüyor. Oysaki kardeşim askerlik yapamaz, yapabilseydi zaten biz de gönderirdik ve bu kadar uğraşmazdık.”

‘ÇOCUĞU TESLİM ETMEKTE ENDİŞE DUYUYORUZ’
Merkez Mahalle Muhtarı Abdussamet Tuğrul ise yapılan yanlışın düzeltilmesini istedi. Muhtar Tuğrul, çocuğu, merkezde bulunan İl Jandarma Alay Komutanlığı’na teslim edeceklerini, ancak bunun için de endişe duyduklarını belirtti. Özürlü olduğu için çocuğa eziyet etmelerinden korktuklarını belirten Tuğrul, “Çocuğu kimse askere götürmez. Alaya teslim etmede ise endişe duyuyoruz. Çocuğa eziyet ederler endişesi ile çocuğu alaya teslim edemiyoruz. Bu çocuk bu şekilde askerlik yapamaz, eğer götüreceklerse gelsin kendileri götürsünler.” diye konuştu.
Çocuğun boyunu ölçmeden, kilosunu tartmadan, boyunu 1.60 cm olarak gösterdiklerini kaydeden Merkez Mahalle Muhtarı Tuğrul, Ferit Tuğrul’un özürlü olmasına rağmen askere çağrılmasına tepki gösterdi.
Hatanın biran evvel düzeltilmesini isteyen Muhtar Tuğrul, rapor veren askeri doktor hakkında ise şikayetçi olacaklarını kaydetti.