Özürlülerin yüzde 53’ü evde doğuyor

Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin, 30 mahallede 2 bin 64 özürlüyle yaptığı araştırmaya göre, özürlülerin yüzde 53,1'i hastanede değil evde doğuyor; yüzde 79,7'si ise eşiyle akraba değil.

Bugüne kadar en önemli özürlü araştırmalarından birini Gaziosmanpaşa Belediyesi yaptı. 30 mahallede 2 bin 64 özürlüyle yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar çıktı: Özürlülerin yüzde 53,1’i, hastanede değil evde doğdu. Aynı evde birden fazla özürlü olan hane sayısı yüzde 27,6. Özürlülerin yüzde 66,6’sı bekar, yüzde 25,8’i iki çocuk sahibi, yüzde 79,7’si eşiyle akraba değil, yüzde 85’inin işi yok, yüzde 35’i okuma yazma bilmiyor, yüzde 70’i okumuyor, yüzde 55’i yardımlarla geçiniyor, yüzde 55’i özüründen dolayı utanıyor.
İstanbul’un en büyük ilçesi Gaziosmanpaşa’da yaşayan özürlülerle ilgili araştırmayı, Metropol Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi yaptı. Araştırmada ilçede yaşayan özürlülerin genel durumu, eğitim, mesleki, sosyal ve kültürel durumları ele alındı. Araştırmayı yaptıran Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Dr. Erhan Erol, özürlülerin yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve gelecekte özürlü sayısındaki artışın önüne geçilmesi için mahalli idarelere önemli görevler düştüğünü söyledi.

EŞİT GELİR SAĞLANACAK

Araştırmanın, özürlülerle ilgili bazı ilginç gerçekleri de ortaya çıkardığını anlatan Erol, “Özürlülerin gelir seviyelerini arttırmak ve eşit haklardan yararlanmaları için bazı uygulamalar başlatıyoruz. Özellikle özürlüleri sosyal hayatın içine sokmak için meslek sahibi olmalarını önemsiyoruz. AB destekli üreme sağlığına ilişkin projelerle vatandaşlarımızı sağlıklı doğum konusunda eğitiyoruz” dedi.

Yüzde 80 akraba değil…

Araştırmadan çıkan diğer çarpıcı sonuçlar şöyle:

Özürlülerin yüzde 66,6’sı bekar, yüzde 25,8’i iki çocuk sahibi.

Yüzde 79,7’si eşiyle akraba değil.

Birden fazla özürü bulunan aile sayısı yüzde 36,1. Ortopedik özürlülerin oranı yüzde 29.

Özürlülerin yüzde 53,1’nin doğumu evde gerçekleşmiş

Özürlülerin yüzde 70’i hayatın içinde yer almak istiyor.