‘Padişahlık geride kaldı’

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sosyalist Enternasyonal Toplantısı’na katılmak üzere Yunanistan’ın Sisam Adası’na gitti.

Baykal, uluslararası sularda, Cumhurbaşkanı’nın Yüce Divan’da yargılanıp yargılanmayacağı tartışmalarını sürdürerek, “Burası padişahlar, sultanlar ülkesi değil, suç işlerse Cumhurbaşkanı da Başbakan da yargılanır” diye Başbakan Erdoğan’a gözdağı verdi. Dün sabah erken saatlerde Kuşadası’ndan oğlunun ismini taşıyan “Ataç” isimli yatla Sisam’a hareket eden Baykal, Ofer Global Ortaklığı’nın işlettiği limandan değil, Marina’dan

yata bindi. Baykal ve beraberindekilerin pasaport işlemleri polis tarafından limanda yapılarak, yata getirildi. Baykal, “Ataç isimli yata çıkıyorum. Oğlumun ismi de Ataç. Bizim bu limanla ilgili tavrımız bellidir. Tavrımızda değişiklik yok” dedi.

ERDOĞAN’A SALVO

Baykal, yat yolculuğu sırasında gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı makamına çıksa bile geçmişe yönelik suçlarından ötürü Yüce Divan’a gönderilebileceği düşüncesini yineleyen Baykal, şöyle dedi; “Burası padişahlık-sultanlık değil. Bir cumhuriyettir burası. Bir hukuk devletidir. Burada vatandaşlık hukuku geçerlidir. Suç işlerse Cumhurbaşkanı da Başbakan da yargılanabilir kardeşim. Yargılanır, hakkında mahkumiyet olursa cezai gereklilik ortaya çıkarsa, hemen alıp götürürler. İnfaz başlar.”

ORTADOĞU YANGINI

Baykal, Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin de endişe verici olduğunu söyledi. Sosyalist Enternasyonal’in ana konusunu İsrail-Filistin-Lübnan çatışmasının oluşturacağını belirten Baykal, “İsrail’in kontrol altına alınması gerek. Lübnan, Suriye bir süre sonra da İran’ın taraf olması kaçınılmaz. Uluslararası güçlerin hızla devreye girmesi gerekiyor” dedi. Baykal, “olayların arka planına bakılırsa İran’ın da belli noktada girmesi kaçınılmaz oluyor” uyarısı yaptı. Baykal, bu konudaki uyarılarını toplantıda ve görüşeceği liderlere de tekrarlayacağını ifade ederek, batı dünyasının bu konuda görüş ayrılığı içinde olduğunu söyledi. Baykal, “Uluslararası kamuoyunun saygın kuruluşu olan Sosyalist Enternasyoneli etkin bir tavır takınmaya çağıracağız. Müslüman ülkelerde de Sünni-Şii ülkeler olarak ayrışmaya başladı. Buna da dikkat çekmek gerekir” diye konuştu. Baykal’ın içinde bulunduğu yatı, Sisam Adası’na yaklaşırken, içerisinde Yunan askerlerinin bulunduğu iki adet Zodiac botu karşıladı. Baykal’ı iki sivil Yunan polisi adım adım izledi.