Pahalı süt tercih değiştiriyor

Süt fiyatlarının kısa sürede aşırı derecede arttığını, bu artışa bağlı olarak da süt ve süt ürünlerinin satışlarında büyük bir düşüş kaydedildiğini bildirildi.

Gülsan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Güldüoğlu, sütteki aşırı fiyat artışlarının, üretici kooperatiflerinin ve sütü alan firmaların bilinçsiz hareket etmelerinden kaynaklandığını belirterek, ”Sütteki şok fiyat artışları ve düşüşleri, süt ve süt ürünleri üreticilerini ve tüketicileri olumsuz etkiliyor, etkileyecek de” dedi.

Konuyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Güldüoğlu, süt fiyatlarının kısa sürede aşırı derecede arttığını, bu artışa bağlı olarak da süt ve süt ürünlerinin satışlarında büyük bir düşüş kaydedildiğini bildirdi.

Güldüoğlu, süt ve süt ürünlerinin satışında düşüş olunca, stokların aşırı derecede arttığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

”Süt ve süt ürünleri, kısa sürede tüketilmesi gereken ürünler olduğu için, satış noktaları stoklarından kurtulmak için, ham maddeyi pahalı almasına karşın, fiyatını aşağı çekmek zorunda kaldı.

Süt üreticisi kooperatiflerden süt alımı için açılan ihalede sütün kilogram fiyatı 85 kuruşa çıktı. Bu geçen yılki fiyatla karşılaştırıldığında süt fiyatlarının kısa sürede yüzde 75-80 oranında artması anlamına geliyor. Bu artışın olması gerekiyordu. Çünkü düşük fiyatla süt üreticisi zarar ediyordu. Süt üreticilerinin zarar etmesi de, hayvancılığı olumsuz yönde etkiliyordu.

Ancak süt fiyatlarının kısa sürede aşırı yükselmesi de tüketiciyi olumsuz etkiledi. Sonuç olarak, tüketici süt ve süt ürünlerinden uzaklaşınca, süt ve süt ürünlerinin satışı da azaldı.”

Süt üreticisi kooperatiflerin ihale fiyatlarının kilogram olarak 85 kuruştan devam ettiğini, ancak süt ve süt ürünleri üreticilerinin fiyatlarını aşağı çekmediğini kaydeden Güldüoğlu, ”Süt üreticileri ve süt ürünleri üreten firmalar, stoklarından kurtulmak için (ne verdin ver) fiyatı uygulamaya başladı. Fiyatların üretim bazında düşmesine sebep oldu” diye konuştu.

Güldüoğlu, süt ve süt ürünlerindeki şok fiyat artışlarının ve düşüşlerinin süt üreticilerine yansıyacağını ve süt fiyatlarının şok bir şekilde düşmesine sebep olacağını ifade ederek, şunları söyledi:

”Şu anda sütteki olumsuz fiyat artışları ve düşüşleri, hem üreticileri hem de tüketicileri olumsuz yönde etkiliyor, ileride daha da çok etkileyecek. Süt ve süt ürünlerinden uzaklaşan tüketici, alternatif ürünlere yöneliyor. Tüketici hesabını yapıyor, süt pahalı olursa, başka ürünleri tercih ediyor. Süt ve süt ürünlerinden uzaklaşan vatandaşları yeniden şok fiyatlarla, düşük fiyatlarla kazanmaya çalışıyorlar.

Süt ve süt ürünlerine alternatif ürünler arasında zeytin ve reçeli sayabiliriz. Biz de Gülsan Gıda olarak 1 TL’lik reçelimizi piyasaya sürdük. Firma olarak süt ve süt ürünlerindeki düşen satış rakamlarımızı, alternatif ürünlerle yeniden yükseltmeyi planlıyoruz.”