Paketteki Gül’ün onaylamadığı o madde

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, Anayasa paketindeki maddeleri değerlendirdi.

Gül, Anayasa paketinde kendi yetkileriyle ilgili bir maddeye karşı çıktığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari’nin resmi davetlisi olarak saat 10.35’de Pakistan’a gitti.

Gül’ü, Esenboğa Havalimanı’nda TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Ankara Valisi Kemal Önal, Garnizon ve 4. Kolordu Komutanı Korgeneral M. Emin Alpman, Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir ve öteki yetkililer uğurladı.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, milletvekilleri, işadamları, gazeteciler ve meslek örgütü ile üniversite temsilcilerinden oluşan kalabalık bir ekip de Gül’e eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı Gül, hareketinden önce geziye ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“(GENELKURMAY BAŞKANI VE KUVVET KOMUTANLARINA YÜCE DİVAN YOLUNUN AÇILMASI) TABİİ Kİ DEVLETİN YÜKSEK GÖREVLİLERİ İÇİN YAPILABİLİR”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa değişikliği ile Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarına Yüce Divan’da yargılanma yolunun açılmasına ilişkin olarak, ”Tabii ki devletin yüksek görevlileri için yapılabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Pakistan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ”Anayasa değişikliği taslağında Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan’da yargılanmasına ilişkin düzenleme olduğunu” ifade ederek değerlendirmesini sorması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:

”Geçende söylediğim gibi ortada ilk taslak var. Bu taslağın muhakkak ki üzerinde çalışılacak, görüşler alınarak. Nihayette son şekli verilecektir. Dolayısıyla bu tip değişikliklerin hepsi tabii ki mümkündür. Yüce Meclis’in uhdesindedir bütün bunlar. Bunlar yapılırken tabii görüşler alınır. Ve önemli olan, anayasalar toplumsal sözleşme olduğu için herkesi bağlayan, uzun süre bağlayan en üst belgelerdir. Bu tip değişikliklerin en iyi şekilde çıkması çok önemli. Bunun için de tabii ki dikkat ve özen gösterilmelidir. Tabii ki devletin yüksek görevlileri için yapılabilir.”

Cumhurbaşkanı Gül, ”Dün Çankaya Köşkü’ndeki Çankaya Sofrası’na katılanların görüşlerini aldık. Ancak sizin de görüşünüzü merak ediyoruz” diyen bir gazeteciye şu karşılığı verdi:

”Katılanlar Türkiye’nin değerli hukuk ve siyaset adamları. Ayrıca fikri konularda derinliğine analiz ve yazı yazan gazeteciler ve iki eski yüksek mahkemenin başkanlarıydı. İki eski yüksek mahkemenin başkanları hatırlarsanız dönemlerinde kendi kurumlarıyla ilgili kanun değişikliklerini o zaman önermişlerdi. Ve kendileri hazırlamışlardı. Dolayısıyla böyle bir çeşitlilik arz eden grubun görüşlerini dinledim. Oradan edindiğim intibaları da tabii ki ilgililerle paylaşacağım, Meclis Başkanımız başta olmak üzere…”

-”ANAYASA MAHKEMESİNE İKİ TÜRK VATANDAŞINI CUMHURBAŞKANI RESEN ATAR, FİKRİNİ DOĞRUSU BİRAZ ÇOK GERÇEKÇİ BULMADIM. BU GÖRÜŞÜMÜ DE SÖYLEDİM. ÜMİT EDERİM DİKKATE ALINIR”

Cumhurbaşkanı Gül, ”Anayasa paketinde sizin yetkilerinizin fazla olduğu görüşleri var. Siz bu görüşlere katılıyor musunuz, yetkileriniz fazla mı?” sorusunu yanıtlarken de ”Benim de katıldığım görüşler vardı. Bunu zaten ilgililere ilettim. Mesela ‘Anayasa Mahkemesi’ne iki Türk vatandaşını cumhurbaşkanı resen atar’ fikrini doğrusu biraz çok gerçekçi bulmadım. Bu görüşümü de söyledim. Ümit ederim dikkate alınır” diye konuştu.