Pakistan için yardımlar kazan dairesinde duruyor

Pakistan için vatandaşın topladığı yardımları Kızılay’ın kalorifer yakıtı olarak kullanıldığı iddia edildi.

Kızılay Edirne Şube Başkanı Metin Kıray, maddi imkansızlıktan dolayı yardımları saklayabilecek depo tutamadıklarını belirterek, 3 kamyon yardımı kendi evinin kalorifer katında beklettiğini söyledi.

Kızılay Genel Müdürlüğü’nün kullanılmış eşyaları kabul etmediği için yardımların Pakistan’a gönderilmediğini ifade eden Kıray, şunları söyledi: ”Kampanya kapsamında kamyonlar dolusu eşya toplandı. Ayrıca Çanakkale gibi çevre illerden de yardımlar geldi. Kızılay genel merkezinden bize gelen genelgede kullanılmış eşyaların yardım olarak Pakistan’a gönderilmeyeceği belirtildi. Bizimde maddi imkanımız olmadığı için depo kiralayamadık. Edirne halkı 100 YTL’lik depoyu 500 YTL’ye kira isteyince bende kamyonlar dolusu yardımları evimin kazan dairesine boşalttım. Bunlar zaten zimmetli eşyalar değil. Çok eski olanları da yakacağım zaten.” dedi.

Toplanan yardımların hiç birinin yakılmadığını söyleyen Kıray, ”Bunların arasında sel bölgesi olan Karaağaç halkı içinde toplanan eşyalarda var. İlerleyen günlerde bunları tek tek ayıracağız. Kullanılacak olanları ihtiyacı olan vatandaşlara vereceğiz. Kullanılamaz durumda olanları da gerekirse yakacağım.” diye konuştu.

Kızılay’a giyim yardımında bulunduğunu söyleyen Erhan Oğuztürk ise, toplanan yardımların kazan dairesinde yakıldığını duyduğunu ve çok üzüldüğünü söyledi.

Kızılay’ın söz konusu yardımları biran önce gerekli yerlere ulaştırması gerektiğini belirten Oğuztürk, ”Biz eşyaların yakıldığını duyduk. Arkadaşlarımla birlikte söz konusu kazan dairesine girdik ve eşyaların kömür ve küller içindeki içler acısı bir tablo ile karşılaştık. Eşyaların yakıldığını tam olarak doğrulatamadım ama bu yardımlar böyle kötü bir ortamda tutulmaması gerekiyor.” diye konuştu.