Pakistan’da bulunan Develt Bakani Sahin ‘Pakistan’a 150 bin dolar tutarinda yardimda bulunmayi hedefliyoruz’

ISLAMABAD - Pakistan bir ay önce yasadigi depremin ardindan Uluslararasi Donors Konferansi'na ev sahipligi yapti.

Islamabad’da düzenlenen ilk uluslararasi konferansin açilis konusmasini Pakistan Devlet Baskani Pervez Müserref yapti. Dünyayi Pakistan’a karsi duyarli olmaya ve yardima çagiran Müserref okul, hastane konut yapimi için ülkelerin ve sivil toplum kuruluslarinin kuzey Pakistan’a sponsor olmasini istedi.

Konferansa Türkiye adina Devlet Bakani ve Basbakan Yardimcisi Mehmet Ali Sahin katildi. Bakan Sahin Türkiye’nin bügüne kadar Pakistan’a 660 ton gida, ilaç ve battaniye yardiminda bulundugunu ve bunun parasal degerinin 40 milyon dolari buldugunu söyledi. Sahin konusmasina söyle devam etti: “Sadece devletimiz degil sivil toplum kuruluslarida Pakistan için bir çok devletin gerçeklestiremedigi yardimda bulundu. Biz devlet ve sivil toplum olarak 150 bin dolari hedefliyoruz ayrica toplu konut idareside bir ekiple burda yeni yerlesim alanlari kurmak için çalismalar yapiyor ve bunun içinde 87 milyon dolar ayirdik” dedi. Konusmasi alkislarla kesilen Devlet Bakani Sahin’in sözlerinin sonunda Müserref “Size ve bütün Türk kardeslerimize tesekkür ediyorum.” dedi.

Müzeffeabad’da dün incelemelerde bulunan BM Genel Sekreteri Kofi Anan konferansta yikiminin büyüklügüne dikkat çekti. Annan konferansa katilan ülkelerin biraz daha cömert olmalarini istedi. Asya Kalkinma Bankasi da 8 Ekim depreminde Pakistan’a 1 milyar dolarlik yardimda bulunmayi taahüt etti.

Pakistan’da 8 Ekim’de meydana gelen depremde resmi rakamlara göre 87 bin 350 kisi öldü, 3 milyon kisi evsiz kaldi.