Pakistan’da gözler yaklaşan seçimlerde

Demokrasiye geçiş sancıları yaşayan Pakistan'da gözler 8 Ocak'ta yapılacak genel seçimlerde. Seçim öncesinde Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in kurduğu geçici anayasa düzeninin meşruiyeti tartışılıyor.

Siyasetteki tartışma sokağa da yansımış durumda. Pakistan halkı Müşerref’e destek konusunda bölünmüş halde.

Pakistan’da Devlet Başkanı Müşerref’in son dönemde anayasayı askıya alması, bazı muhaliflere baskı uygulaması ve hukukçuları baskı altına alması en büyük tartışma konusu.

Gelişmeler günlük hayatı derinden etkilemese de halkta bir tedirginlik var:

“Bugünler Pakistan için iyi değil. Hiç memnun değiliz. Kendimizi hiç güvende hissetmiyoruz. Ülkemizde herşey çok belirsiz. Kimseye oy vermek istemiyoruz. Ne Butto’ya ne Navaz Şerif’e”

Müşerref’in muhalefete uyguladığı baskı ve yaklaşan seçim ülkeyi pek rahatlatmışa benzemiyor:

“Pervez Müşerref Pakistan’ı 8-10 yıldır yönetiyor ve çok başarılı işler yaptı. Hindistan’la savaş yapacaktık, yaptırımlar vardı. 11 Eylül’den sonra Pakistan’ı en iyi şekilde yönetti”

“İlerleme yaptık diyor ama ben buna inanmıyorum. Sokağa çıktığınız zaman insanların ne şartlar altında yaşadığını göreceksiniz. Pakistan ilerledi diyemeyiz. Amerika’ya yardım ettiği için biraz para geldi”

“Elbette ilerleme sağladık. Bunu ülke dışına çıkınca daha iyi anlıyoruz. Şu anda işin var. Eskiden cebinde para yoktu”

Butto ve Şerif de tartışma konusu

Devlet Başkanı Müşerref kadar Pakistanlı siyasi liderler de tartışma konusu. Onların da parti içinde birer diktatör olduğunu düşünenlerin sayısı az değil:

“Kendi içlerinde demokrasi yok. Benazir ve Navaz Şerif kendi partileri içinde diktatör değiller mi?”

Pakistan siyasetindeki anlaşmazlık ve bölünmüşlük sokağa da yansımış durumda. Hala Pervez Müşerref’i destekleyenler olduğu gibi ona tamamen karşı çıkanlar da var. Ama herkesin üzerinde uzlaştığı bir nokta var: O da önümüzdeki birkaç ayın Pakistan’ın geleceği açısından son derece kritik olduğu.