Pakistan’in gönderdigi altinlar cevizle ödenecek

BINGÖL - Bingöl'ün Genç Ilçesi'nde bulunan Yatili Ilkögretim Bölge Okulu (YIBO) ögrencilerinden Pakistanli depremzedeler için ilginç bir kampanya baslatildi.

Kirsalda yasadiklari için maddi sikinti çeken ögrenciler, Pakistanli depremzedelere yardim edememenin buruklugunu yasamamak için köyden getirdikleri cevizleri baslatmis olduklari yardim kampanyasina bagisladi. Genç YIBO pansiyon baskani Hasip Gönlüaçik tarafindan organize edilen kampanyada ögrenciler köylerinden getirdikleri cevizleri okul idaresi gözetiminde bir odada biriktirmeye basladi.

Okumak için kirsaldan geldiklerini ve para bulamadiklarini söyleyen çocuklar, Pakistan’da zor durumda olanlara yardimci olmak için ceviz topladiklarini ve cevizleri satip parasini göndermeye karar verdiklerini belirtti.

Köylerinden topladiklari cevizleri pansiyon baskani Hasip Gönlüaçik ve okul idaresi gözetiminde bir odaya dolduran ögrenciler kampanyanin bayram sonrasina kadar devam edecegini kaydetti.

Kampanyaya destek vermek için evleri yakin köylerde olanlar hafta sonlari gidip köylerinden ceviz getirirken, evleri uzak olanlarin ise bayram tatili dönüsü köylerinden ceviz getirecekleri bildirildi.

Ardiçdibi Köyü’nden 8.Sinif ögrencisi Cengiz Araz, “Bizim aile 7 kisi, babam insaatlarda amelelik yaparak geçimimizi saglamaya çalisiyor. Paramiz olmadigi için yardim kampanyalarina bagista bulunamadim. Okulda arkadaslarla ceviz kampanyasi baslatma karari aldik. Pansiyon Baskani ve okul idaresi bize destek oldu. Kurtulus Savasi’nda altinlarini bagislayarak bize yardim eden Pakistan halkina bu borcu cevizle ödemek istiyoruz. Bizim agaçlardan 5 teneke ceviz çikiyor bende bu 5 tenekeden birini bagisladim” dedi.

730 ögrencisi bulunan Genç YIBO ögrencileri tarafindan baslatilan kampanyanin olumlu bir hareket oldugunu söyleyen Müdür Yardimcisi Mehmet Dinler, toplanan cevizlerin satilacagini ve bundan elde edilecek bütün gelirin Pakistanli depremzedelere gönderilecegi bildirildi.

Öte yandan, Genç YIBO’da daha önce ögretmen ve personel arasinda 516 YTL para toplanarak depremzedelere yardim amaciyla gönderildigi belirtildi.