Paksüt’ün dinleme iddiası polislere yasak getiriyor

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 valiliğine gönderilen genelge ile camları filmli araçların temizlenmesi istendi.

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt’ün dinlenme iddiasıyla gündeme gelen camları filmli polis araçları için İçişleri Bakanlığı düzenlemeye gidiyor. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge ile camları filmli araçların temizlenmesi ve “bir daha bu tip bir disiplinsizliğe izin verilmemesi” istendi.

PAKSÜT’ÜN ŞÜPHESİ YASAK GETİRDİ

Film genelgesi Paksüt’ün dinlendiği iddiasına rağmen camları renkli filimle kaplı olduğu için içi görünmeyen Fiat Doblo marka araçla beraber başladı. Konuya ilişkin tartışmanın yaşanmasındaki en önemli unsur olan aracın içinin görünmemesi, Paksüt ve eşinde endişe yaratmış ve sivil polis otosunun açılması istenmişti.

İL VALİLİKLERİNE TEBLİĞ EDİLDİ

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Ahmet Pek, iddiaların asılsız olduğu yönünde açıklamalar yapmalarına rağmen kamuoyundaki şüphe, filimli araç camından dolayı kaldırılamadı. Konuya ilişkin bilgi isteyen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, polisin şeffaf olması gerektiğini vurgulayarak yönetmeliğin incelenmesini istedi. Yapılan incelemede konuyla ilgili bir düzenlemenin yönetmelikte bulunmadığı anlaşıldı.

Ardından bakanlık tarafından konuya ilişkin bir genelge yapılarak 81 il valiliğine gönderildi. Sivil polis araçlarından filmlerin sökülmesi istenirken, bundan sonra da yapılmaması için polis teşkilatı yetkililerin uyarılması istendi. Emniyet teşkilatının güvenlik hizmeti verirken şeffaf olması gerektiğinin vurgulandığı genelde, etrafta şüphe uyandıracak uygulamalardan kaçınılması istendi.

TEKNİK TAKİP ARAÇLARI ETKİLENECEK

Bu arada özellikle İstihbarat, Terör ve KOM Dairesi’ne bağlı faaliyet gösteren araçların tamamına yakınının bu tipte olduğunu belirten emniyet yetkilileri “Obzervasyon” diye bilinen “Teknik Takip Araçları”nın bundan sonra kullanılmasının mümkün olamayacağını ifade ederek uygulamaya karşı çıktılar.