Palandöken Belediyesi 20 bin kişiye aşure dağıttı

Palandöken Belediyesi, Muharrem ayı dolayısıyla son beş yıldır geleneksel hale getirdiği aşure ikramını bu yıl da sürdürdü.

Palandöken Belediyesi, Muharrem ayı dolayısıyla son beş yıldır geleneksel hale getirdiği aşure ikramını bu yıl da sürdürdü. Cuma namazı çıkışı vatandaşlara ikram edilmek üzere kazanlarla hazırlanan aşure, Palandöken Belediyesi ekiplerince ilçenin farklı 6 ayrı noktasında 20 bin vatandaşa ikram edildi.

Yenişehir Müftü Solakzade Camii önünde kurulan dağıtım standının başına geçerek vatandaşlara aşure ikram eden Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Muharrem ayının dostluk ve kardeşlik duygularının pekiştiği bir ay olduğunu kaydetti. Her yıl Muharrem ayının 10’unda geleneksel olarak yapılıp dağıtılan aşurenin, kardeşlik ve barışa hizmet etmesini istediklerini ifade eden Bulutlar, “Muharrem ayı dolayısıyla İslam geleneğinde önemli bir yer teşkil eden aşure, insanlık tarihi kadar eski bir gelenektir. Aşure gününün ruhunda kardeşliğin, birliğin, sevginin, anlayışın ve hoşgörünün anlamı saklıdır. Biz de Palandöken Belediyesi olarak her yıl Muharrem ayının başında, bu geleneği yaşatıp vatandaşlara aşure ikramında bulunuyoruz. Belediye olarak Yenişehir -Solakzade Camii, Yenişehir-AVM önü, Adnan Menderes Mahallesi-Ebu İshak Camii, Yıldızkent- Selimiye Camii, Abdurrahman Gazi Mahallesi- Muhammet Lütfü Efendi Camii ve Yunus Emre Mahallesi -Sakıp Efendi Camii önlerinde Cuma namazı çıkışında 20 bine yakın vatandaşımıza aşure ikramında bulunduk. Aşure, bizlerin ortak değeri. Toplumsal barışın ve kardeşliğin sağlam temellere oturması dilerken gözümüzün bebeği Hz. Hüseyin Efendimiz’in canına kasteden zihniyeti bir kere daha kınıyorum. Tüm vatandaşlarımızın Hicri yılbaşını ve Muharrem ayını kutluyorum.” diye konuştu. Belediyenin geleneksel olarak düzenlediği aşure dağıtım etkinliğinde, aşure kazanını önünde uzun kuyruklar oluştu.