Palandöken: Esnafın alacak verecek meselesini çözeceğiz

Türkiye esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu TESK Başkanlığı tarafından Mardin'de Türkiye'de Ticari Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözümü toplantısı yapıldı.

Türkiye esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu TESK Başkanlığı tarafından Mardin’de Türkiye’de Ticari Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözümü toplantısı yapıldı. Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda yapılan toplantıya Türkiye esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yüksel Hızbey, Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Dündar, Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Başkanı Doğan Gazan ve esnaf temsilcileri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Türkiye esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, “İki milyon esnaf ve zanaatkârın bulunduğu Türkiye’de aileleri ve istihdam ettikleri kişilerle beraber ülkenin nüfusunun üçte birini temsil ettiğini belirterek, bu nüfusun alacak-verecek meselesinin halledilmesinde arabulucu önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.
Uzlaşmaya gitmek yargıya gitmeye engel olmadığını belirten Palandöken, “Arabuluculukta çözümün olmaması halinde kişinin borcundan veya alacağından feragat etmesi mevzubahis değildir. Ama devlet, hükümet ve adalet bakanlığı bu işi biraz daha pratikleştirdi ve insanlar arasındaki alacak-verecek ilişkisini kendi aralarında bir arabulucuyla çözmesine imkân sağladı. Adaletin en kısa sürede gerçekleşmesi için insanlar serzenişte bulunuyor. Sürenin yanın kararın da doğru çıkması önemlidir.” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Dündar ise, Arabuluculuk meselesini Adliyelerin tarzlarının ve sayılarını çoğaltmakta bulduklarını ancak, bugün bunun çözüm olmadığını gördüklerini ifade etti. Kızıltepe ilçesi adliyesi 5 yıllık bir tarihi geçmişi bulunduğunu ancak bunun da yetmediğini belirten Dündar, “Mardin Adliyesi hakeza yani adliyeleri çoğaltmakla bunlara çözüm bulamayacağız. En azından bu anlaşıldı. Biz yasa kısmında bugüne kadar arabuluculuğa yakın uzlaşma sistemini uygulamaya çalıştık. Tabiî ki fiiliyatta ve mevzuatta eksiklikler vardı. Tam istediğimiz seviyeye ulaşmadık. Bunlardan büyük dersler alınacağını düşünüyorum. Sayın müsteşarımızla iki günde bir görüşüyoruz. Kanunda istenilen seviye olmadı, eksiklikleri bize beyan etti. Bu mevzuu uygulamada anlaşılacaktır. Eğer eksikler varsa hal yoluna gidilecektir. Düzeltmeler ve eklemeler mecliste yapılacaktır.”

Arabuluculuk sistemi bizim kültürümüze yabancı bir şey olmadığına dikkat çeken Dündar, “Mardin’de yaşıyoruz. Bizim kültürde, Doğu ve Güneydoğu’da kanaat önderleri dediğimiz aile büyükleri bunu zaten yapıyor. Aslında bu konu legalleşmiş hali, uygulamaya geçmiş halidir. Umarım Adalet sistemimizi rahatlatır.” şeklinde konuştu.

Adalet Bankalığı Müsteşar Yardımcısı Yüksel Hızbey ise Arabuluculuk sayesinde insanlar alacaklarını kavga etmeden alabilecek bir sistemi yerleştirmeye çalıştıklarını söyledi. Hızbey, “Bu amaçla belki yola çıkıldı. Ekonomik ve ilişkilerin artması sonucunda çok uyuşmazlıklar ortaya çıktı. Sayıları çok arttı. Mahkemeler yoluna gidildi. Ama dava yükü iş yükü baş edilemez hale geldi. Uyuşmazlıklar çok uzun sürede çözülüyor. Uzun sürenin sonunda aldıkları artık kendilerini tatmin etmiyor. Değeri düşüyor. Ayrıca mahkemeye intikal eden bir dava bazen bir tarafı memnun ediyor bazen her iki tarafı da memnun etmiyor. Dolayısıyla husumet bitmiyor. Arabuluculuk davaları azaltmak, iş yükünü azaltmayı hedefliyor. Dünyada uyuşmazlıkların mahkemeye intikal etmeden alternatif uyuşmazlıkları çözme yöntemleri tercih ediliyor. Bu 30-40 yıldır gelişen bir trend. Bunun ülkemizde de çok iyi bir uygulama zemini bulacağını düşünüyoruz.”