PALDER: Dershanelerin kapatılması ekonomik özgürlüğe müdahaledir

Dershanelerin ve etüt merkezlerinin kapatılması tasarısıyla ilgili bir deklarasyon yayınlayan Erzurum Palandöken Dershaneler Birliği (PALDER) Başkanı Birol Turgut, "Demokrasilerde ve liberal ekonomilerde özel bir şirket, emirle açılmaz veya kapatılamaz.

Dershanelerin ve etüt merkezlerinin kapatılması tasarısıyla ilgili bir deklarasyon yayınlayan Erzurum Palandöken Dershaneler Birliği (PALDER) Başkanı Birol Turgut, “Demokrasilerde ve liberal ekonomilerde özel bir şirket, emirle açılmaz veya kapatılamaz. Bu durum, piyasa ve ekonomik özgürlüğe açık bir müdahaledir.” dedi. Turgut, Erzurum’daki özel dershanelerin yöneticilerinin bir basın toplantısı düzenledi. FEM Dershaneleri Genel Müdürlüğü hizmet binasındaki toplantıda yaptığı konuşmada, dershanelerin eğitim sistemindeki eksiklik ve ihtiyaçtan ortaya çıktığını söyledi. Toplumda önemli bir boşluğu doldurduklarını belirterek, “Dershaneleri kapatarak veya yasaklayarak şimdiye kadar hiçbir sorun çözülememiştir.” dedi.

‘DERSHANELER UMUT KAPISI, KAPANMAMASI GEREKİR’

Sosyoekonomik kalkınmışlık göstergelerinin ülke ortalamasının gerisinde bulunduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kalkınmanın ancak eğitimle mümkün olabileceğine işaret eden PALDER Başkanı Turgut, “Gerek bölgemizde gerekse Güneydoğu Anadolu’da yaşayan çocukların umut kapısı dershanelerdir. Zira birçok yerde devlet, eğitime yönelik ihtiyacı karşılayamamaktadır. Mevcut açığı, dershaneler kapatmaktadır. Dershaneler, oradaki çocuklar için umut kapısıdır. Bu kapının kapanmaması gerekir.” şeklinde konuştu. Hükümetin eğitimde başarısız olduğunu ve bunu da dershaneleri kapatarak gizlemeye çalıştığını iddia etti.

Valilik ve kaymakamlıkların, ihtiyaç sahibi ailelere mensup bin 300 çocuğu düşük ücretle özel dershanelere gönderdiğini, ayrıca 300 yetim ve şehit çocuğunu ücretsiz olarak üniversiteye, Anadolu ve fen liselerine hazırladığını vurgulayan Birol Turgut, “Erzurum’da bin çocuğu okutuyoruz. Şehit ve yetim çocuğu 300 öğrenciden para almıyoruz. Erzurum’un eğitimdeki sıralaması, 63’lerden 62’ye yükseldi, bunda dershanelerin önemli bir payı var.” diye konuştu.