Pamuk akıllı olsun!

Azmettirici Yasin Hayal, Orhan Pamuk'u tehdit etti

Savcılık sorgusu için adliyeye götürülürken de, ‘Orhan Pamuk akıllı olsun’ diye bağırarak, Nobelli yazarı tehdit etti.

RESMİNİ EZBERLEMİŞ
DİNK’i vuran Samast da, suçunu kabul etti ve tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi’ne kondu. Samast, Dink’in fotoğrafını 2-3 ay üzerinde taşıyarak görüntüsünü zihnine kazıdığını belirterek, ‘Gazeteden çıkınca hemen tanıdım. 3 el ateş edip, düşmesini beklemeden kaçtım’ dedi.

PELİTLİ’DE GARİP ANONS
BU arada, Ogün Samast ve Yasin Hayal’in yaşadığı Trabzon Pelitli’de jandarma, belde sakinlerini, ‘sivil kişilere bilgi vermemeleri ve onlarla birlikte herhangi bir yere gitmemeleri’ konusunda uyardı. Uyarı gün boyu sokak sokak dolaşan belediye ekiplerince halka, megafonla duyuruldu.

Fatih’in fermanı bombacıyı ağlattı
CİNAYETİN azmettiricisi Yasin Hayal’in, sorgusu süresince ‘suçunu kabul edip pişmanlık duymadığını’ söylemesi, ifadesini alan polisleri rahatsız etti. Sorgusunu yapan görevliler, avukatının yanında ‘Bir Türk düşmanını öldürttüm’ diyen Hayal’e, Fatih’in 1478’de, Bosna’yı fethettikten sonra Hıristiyanlar için yayınladığı fermanı okudu.

‘ŞİMDİ NE YAPACAĞIM?’
Fermandaki, ‘Bu rahiplere ve kiliselerine hiç kimse rahatsızlık vermeyecektir’ ifadesi ve Fatih’in bunu yapanları cezalandıracağına ilişkin Peygamber üzerine ettiği yemin, Hayal’i etkiledi. Bir anda gözyaşlarına boğulan Hayal, pişmanlığını, ‘Biz onun torunlarıyız. Bu fermanı bilmiyordum. Bilseydim öldürtmezdim. Şimdi ne yapacağım’ diye ifade etti.